Много вероятно е Европа и САЩ да изпаднат в рецесия, защото централните им банки са принудени да предприемат агресивно затягане на паричната си политика, за да овладеят растящата инфлация. Това заяви главният изпълнителен директор на "Дойче банк" Кристиян Севинг в интервю за Си Ен Би Си.
В различна степен Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ, Европейската централна банка, Банк ъв Ингланд (Bank of England) и Швейцарската национална банка предприеха мерки срещу нарастването на цените, отбелязва Севинг, цитиран от БТА.
През май инфлацията в еврозоната достигна нов рекорд от 8,1 процента на годишна база и ЕЦБ потвърди намеренията си на своето заседание през юли да започне да повишава основните си лихвени проценти.
Ръководителите на централните банки по света и главните им икономисти признават, че агресивната парична политика може и да е необходима за овладяване на инфлацията, но излага икономиките на страните на риск от рецесия. Растежът им вече се забавя поради редица фактори в глобален мащаб, отчита Севинг.
Страните от еврозоната се намират близо до Украйна, в която продължава военната инвазия на Русия. Тяхната зависимост от руските енергийни ресурси ги излага на сериозен риск от войната и евентуалното прекъсване на доставките на руския природен газ.
"Едно нещо е сигурно: Ако доставките на руския газ бъдат прекратени изненадващо, то тогава е много вероятно да изпаднем в рецесия много по-бързо. Няма място за съмнение в това", убеден е главният изпълнителен директор на "Дойче банк".