Липсата на индексация на стойността на строителните договори ще доведе до нулева година за строителството в община Перник. За това алармираха участници в откритата приемна на Камарата на строителите в България в града. 

„Ние преминахме и през водна, и през ковид криза. Успяхме да се справим, а също така начертахме план за реализирането на важни инфраструктурни проекти, за да може Перник да се развива“, посочи кметът на общината Станислав Владимиров.

Той коментира, че един от основните проблеми пред общината е липсата на индексация на договорите в строителството. „За съжаление парламентът не намери време да реши този казус“, заяви Владимиров и допълни, че въпреки трудностите общината се опитва да бъде коректна с бизнеса в града. „Особено в тази ситуация при цени, които са наистина непредсказуеми дори за месец напред, всяко едно забавено плащане в посока към фирмите създава проблеми не само на нас, но и на тях“, добави той. По думите му, ако скоро държавата не предприеме мерки за адекватна индексация на договорите за строителство, годината по отношение на реализирането на строителни проекти в община Перник ще бъде нулева.

 „Как да се изпълняват проектите, като цената на битума от 600 лв. е скочила на 1200 лв., при металите увеличението е над 100%?“, коментира зам.-кметът Емилия Митова.

Ръст има не само при материалите, но и при енергията, горивата и труда, споделиха участниците в срещата. Сред другите основни проблеми пред местните фирми бе посочена и липсата на кадри. „Ние страдаме много от това. Няма работници. И държавата, и камарата трябва да концентрират усилията си за справяне с този казус“, подчертаха участниците. 

Председателят на строителната камара инж. Илиян Терзиев заяви,че приемането на методика за индексация е сред водещите приоритети пред ръководството на КСБ. „Положението наистина е много сериозно и намирането на решение е най-важната тема пред нас като бранш. Считаме, че този въпрос е от същата важност за общините. Категорични сме, че е необходима спешна индексация, като камарата настоява тя да е адекватна, а не 15%. Това е крайно недостатъчно“, подчерта инж. Илиян Терзиев.