Компанията "Ай Си Джи Би" получи сертификат за оператор на газопровода от българския и гръцкия енергийни регулатори

Първият газ по IGB преди отоплителния сезон

След две години по българо-гръцката газова връзка (IGB) ще може да се пренасят 5 млрд. куб. м газ, при 3 мрлд. на година, които ще се транспортират в началото. Това ще стане след като гръцкият преносен оператор изгради нова компресорна станция при Комотини. Така ще се осигури по права линия да се получава газ от LNG терминала при Александруполис до началото на газопровода. Терминалът също би трябвало да бъде готов през 2024 г. Това заяви Теодора Георгиева, единият от изпълнителните директори на компанията "Ай Си Джи Би", която строи газопровода. 

Преди час в Комисията за енергийно и водно регулиране се състоя церемония по връчване на сертификата от българския и гръцкия енергийни регулатори на ръководителите на "Ай Си Джи Би". След сертифицирането фирмата става втория газов оператор в България. 

Георгиева съобщи, че в момента текат административните процедури за издаване на акт 16 за газопровода, намерението е първият газ по него

да се транспортира доста преди началото

на отоплителния сезон

Тъй като IGB е свързан при Комотини с Трансадриатическия газопровод, по него ще получаваме пълните количества азерски газ и това ще стане с пускането на тръбата. В момента той влиза в българската мрежа от Неа Санта и Сидерокастро - Кулата.

 Председателят на КЕВР Станислав Тодоров заяви, че газопроводът е започнат пред 2009 г. и сега най-после, през 2022 г. получава сертификат.  С него се завършва Южния газов коридор.

"Приключва енергийната изолация на двете ни държави. Този газопровод обединява, а не разделя, както някои други", заяви Тодоров и добави, че по него може да се транспортира цялото нужно на България количество, но и да се пренася газ за Сърбия, Румъния, а оттам до Молдова и Украйна. 

Че има интерес за търговия с газ у нас с пускането на газопровода, ставало ясно след като едни от най-големите фирми се лицензират в КЕВР за търговия с газ - "Шел", "Витол", Митилинеус". Сигурни сме, че тази врата няма да е резервирана, каза председателят на КЕВР, намеквайки за "Балкански поток", по който се транзитира основно руски газ за Сърбия, Гърция, Северна Македония. 

Към момента е резервиран с дългосрочни договори 50% от капацитета на тръбата. Фирмите са "Булгаргаз",  ДЕПА, "Едисон", "Овергаз".

Останалите 50% от капацитета ще се търгуват на средносрочна и краткосрочна база, имало голям интерес, каза Георгиева.