Вече работи новата ни сероочистваща инсталация, казва изпълнителният директор на дружеството
- Инж. Желев, в "Топлофикация Русе" започнахте цялостна трансформация за намаляване на въглеродните емисии. Какво означава това за предприятието и града?
- Нашата амбиция е диверсификация на горивния микс с цел постигане на повече сигурност, както и пълно премахване на въглищата извън отоплителния сезон. За постигане на тази цел преди две години инвестирахме в три газови когенератора. С новите мощности ще произвеждаме електро- и топлоенергия от природен газ. Преходът от твърди изкопаеми горива към газ ще отбележи важен принос към постигане на генералните цели на Европейския съюз за намаляване на въглеродните емисии.
Независимо от войната в Украйна и в момента зеленият преход продължава да се ускорява. Като отговорно предприятие сме поели ангажимент към жителите на гр. Русе да бъдем активен участник в опазването на околната среда и подобряването на качеството на въздуха. Ние от "Топлофикация Русе" заставаме изцяло зад мисията на Европа за намаляване на въглеродните емисии. Всички искаме да живеем в един по-чист свят.
- Как вредните емисии ще бъдат намалени с 55% до 2030 г.?
- Ако ми позволите, ще започна първо оттам, че когато говорим за Зелената сделка трябва да се фокусираме не върху това какво да се затвори като централа, а върху това което ще градим занапред. Трябва да сме наясно, че въглеродните емисии от производствената дейности могат да се намалят чрез инвестиции в съвременни технологии и използване на екологични горива. Това е и визията на целия екип на "Топлофикация Русе" за осъществяване на трансформацията.
Както нееднократно съм заявявал трябва да сме наясно, че преходът може да е успешен, ако е плавен и справедлив. Не можем да премахнем въглищата още утре, но стъпка по стъпка ще намаляваме употребата на този ресурс, заменяйки го с друг. Конкретно в нашето предприятие планираме да използваме природен газ и биогорива. Уверявам Ви, че ние работим, за да подсигурим едно по-добро бъдеще за поколенията след нас.
- Разкажете ни за готов проект, с който топлофикацията вече е допринесла за подобряване на качеството на въздуха в Русе.
- В края на 2021 г. пуснахме в експлоатация новата сероочистваща инсталация. Мога да определя този проект като значима стъпка за подобряване на въздуха в Русе. Съоръжението улавя до 97% от серните емисии, както и фините прахови частици. След всички проведени проучвания и тестове ви уверявам, че сероочистваща инсталация работи изцяло в съответствие с екологичните изисквания на европейското и българско законодателство.
- Как ще привлечете русенци към мисията за намаляване на въглеродните емисии?
- Смятам, че на първо място е осъзнатостта. Всеки един от нас трябва да промени поведението си, за да постигнем въглеродна неутралност. Необходимо е гражданите да вземем активно участие чрез всяко свое действие като започнем от най-елементарното - разделно събиране на боклуци, транспорта, който използваме и т.н. Ако ми позволите да се изкажа малко по-абстрактно, "въглеродната грамотност" трябва да бъде осмислена и прилагана всекидневно.
Опазването на околната среда е изключително важен елемент от цялостната стратегия на "Топлофикация Русе". Стараем се да въвлечем клиентите в усилията ни за чиста природа и въздух. През годините ние сме инвестирали и в залесяване на зелените площи в Русе.
- "Топлофикация Русе" е изцяло въвлечена в зелената идея. Реализирате мащабни проекти, но има ли подготвени кадри в сектора?
- Липсата на кадри в енергийния сектор се превръща в огромен проблем за България. Европа ни е поставила доста амбициозна цел за намаляване на вредните емисии, внедряване на нови технологии и използване на чисти горива, но трябва да се помисли и за подготовката на кадрите. Необходимо е да се работи по стратегията за развитие на човешките ресурси. По този начин ще се преодолее несъответствието между потребностите на сектора от кадри и наличието им.
Специалностите, тясно свързани с енергетиката, трябва да се направят привлекателни за младите. За съжаление малка част от започналите обучение в енергетиката завършват. Бизнесът и образователната система трябва да работят заедно, за да се справим с отлива на кадри.
Специално в нашето предприятие имаме дългогодишна практика за съвместна работа с професионалните гимназии. През годините немалко ученици са прекрачили прага на топлофикацията през няколкото месеца летен стаж. Практиката е важна за кариерния старт на бъдещите енергийни експерти. Ние като социално-отговорно предприятие подкрепяме дуалното обучение и даваме шанс за професионална реализация на младите.