Вносът на руски въглища в Европа падна до 2,3 милиона тона през юни
Въпреки задълбочаващите се климатични промени, Европа загърбва, поне са известно време, "зелените" си амбиции и да се обърне за спасение към добрите стари замърсяващи, пише БТА.
Тъй като газът, потекъл по "Северен поток-1" зависи от Кремъл, Брюксел разработи план за икономии на газ през зимата, но се търсят и други алтернативи като връщането към въглища. БТА цитира Ройтерс, който обобщава какво вече е направено и какво трябва да се направи, за да могат страните от Европа да си гарантират поне донякъде енергийната сигурност през зимата с помощта на въглищата.
Доскоро Русия доставяше около 70% от въглищата, използвани в топлоцентралите в Европа за производство на електричество, но от средата на август в ЕС влиза забрана за внос на руски въглища.
Германия предприе стъпки за удължаването на живота на въглищни топлоцентрали с капацитет 10 гигавата поне до март 2024 г. През юни Австрия обяви, че ще отвори отново топлоцентралата в Мелах, а Гърция поднови експлоатацията на въглищните мини край град Козани.
Доклад на банка Ай Ен Джи (ING bank) посочва, че Полша и в по-малко степен Германия са в състояние да заменят потребявания от тях газ за производство на електричество, като пуснат в употреба всички налични въглищни мощности. Условието е да има достатъчно твърдо гориво.
Според анализатори вносът на въглища в 27-те страни членки на ЕС и Великобритания през следващата година ще бъде с 43 % по-висок от настоящата, а това ще доведе до изпускането в атмосферата на допълнителни 10 милиона тона въглероден диоксид.
Някои видове руски въглища бяха предпочитани от европейските купувачи. Производители като Австралия, САЩ, Колумбия и Южна Африка биха могли да снабдяват Европа с подобни въглища, но едва ли биха могли да запълнят изцяло отварящата се дупка поради високо търсене на местния пазар и най-вече заради глобалната конкуренция за доставки на енергоносители.
Вносът на руски въглища в европейските страни постоянно пада през последните месеци и през юни стигна до 2,3 милиона тона, най-ниското ниво за последната година, сочат данни на анализаторите от "Бремър" (Braemar).
По данни на "Бремър", които следят движението по търговските морски пътища, през юни европейските страни са внесли 7,9 милиона тона въглища. Това е почти два пъти повече от същия период на миналата година, но е по-малко от количествата, внесени през април и май.
Вносът от Колумбия е скочил до 1,2 милиона тона спрямо едва 287 000 тона година по-рано, при все че проливни дъждове са нарушили производството в латиноамериканската държава.
Расте и вносът от Австралия и през юни достига 1,1 милиона тона, което е най-високото ниво досега.
Доставените от САЩ въглища през юни възлизат на 618 000 тона, или ръст от 27,9 на сто на годишна основа. Те са обаче с 62,7 на сто по-малко от внесените през май и са най-малкото месечно количество от януари досега.
От Южна Африка са пристигнали 854 000 тона въглища спрямо нито един преди година. Очаква се доставките от тази страна да растат, тъй като добивът е висок, а логистичните проблеми постепенно намаляват.