Само три са танкерите с втечнен газ, които е купило правителството, а за останалите четири офертата е необвързваща и за 2023 г.

Това обяви пред Нова телевизия Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Дори тези три танкера не покриват газовия баланс, твърди той и настоя България да започне отново да ползва руски газ като плаща в рубли.

Имаме обаче и 1 млрд. куб. м сигурни доставки на азерски газ и с тези танкери са покрити около 2/3 от потреблението на България, припомни икономистът Георги Ангелов.

Ноември започва голямото ползване, а октомври няма да е проблемен, твърди още той. Според Ангелов България трябва да вземе допълнителните 1 милиард кубика, за които говори премиерът Кирил Петков при посещението си в Азърбейджан.

Изходът от трудната ситуация е 2/3 азерски газ и 1/3 втечнен, категоричен бе Ангелов. Икономистът даде пример с Германия, която вече получава 80% по-малко руски газ и за разлика от България няма алтернатива.

Ангелов и Добрин Иванов влязоха и в спор дали втечнения газ е по-евтин от руския газ. Като представителят на АИКБ настояваше спешно да се договори газ от "Газпром". "Нека да платим и да видим дали ще ни доставят", заяви представителят на бизнесорганизацията.

Руските доставки са несигурни и винаги могат да ни бъдат спрени по политически причини, заяви обаче Ангелов, според когото няма смисъл от нови договорки с "Газпром" и плащане в рубли.

Икономистът обори с числа твърденията на представителя на АИКБ, че руският газ е по-евтин. Руският газ поскъпна с хиляди проценти, категоричен бе Ангелов. Казаха ни, че като дадем изключение за руския петрол, ще ни е евтин бензина, а горивата в момента са скъпи, твърди още икономистът.

"Трябва да осъдим "Газпром", че ни остави без газ", заяви Георги Ангелов.