Определени енергийни среди и медии вече изразиха съмнения в експертизата му в бранша

Росен Христов влиза в енергетиката с опита си на мениджър в САЩ по придобивания на компании, с италианската „Енел“ в биографията си, в която е работил по времето когато тя представа да е само държавен мастодонт, а с парите от продадените дялове придобива компании в чужбина. Точно в тази област е работил в нея новият служебен енергиен министър. Поканили го да преструктурира новопридобити компании в Гърция, Франция и Русия.

Името му стана известно през 2017 г., когато „Енергоремонт холдинг“ беше придобит от холандската компания „Дитсман“. Христов беше избран от холандците да преструктурира компанията, но предстоя там съвсем малко време. От няколко дни, когато името му беше лансирано за министър, в медиите се появяват съмнения в експертизата му в енергетиката.

„24 часа“ беше единствената медия, която през 2017 г. представи непознатият Христов, който е напуснал България на 18 години. Ето какво написахме за него тогава:

Росен Христов е напуснал държавата преди 20 г., в тежките 1998-1999 година. Този период за българската история и родната икономика той определя като “сив”. Христов тръгва от България веднага след като е завършил средното си образование във Варна. Отишъл в Дубай, където носи със себе си само знанията от строителния техникум и овладените чужди езици. В Дубай се озовал по обява от щатска компания - тогава особен плюс е било знаенето на английски и на още един език и затова конкуренцията е била по-слаба. По-късно започва да работи за “СКС Интернешънъл”, компания, която се занимава със сливане и придобиване, пак от САЩ. Бил е консултант в Дубай, харесали са го и отива в централата в Калифорния. Докато е в тази фирма, завършва международни икономически отношения. Две години след приключване на висшето образование отговаря за всички сделки по придобиване, акцентът бил най-вече в развиващите се пазари - Източна Европа, Мексико, Русия, но е имал и сделки в САЩ. Казва, че само в един-два случая е бил агресивен в бизнеса. И действал чрез банките- кредиторки на компаниите, които искали да придобият. Схемата при неговия бизнес е придобиване, 2 години преструктуриране и продажба.
Гордее се с ролята си, която имал при разработката на прототипи, скарали американци и японци. Поточните линии, като на “Сони” например, не могат да се пренастройват за 100 бройки и обикновено се обявява търг. В САЩ компаниите са специализирани - едни разработват пластмасата, други електрониката, трети - механиката, но всяка се явява за целия пакет и наема подизпълнители. Докато японците имали компания, която прави всичко. Така американците се конкурират с цените и изпадат в тежко положение.

След анализи и проучване на пазара Христов ги убедил да създадат една маркетингова фирма и тя да се явява на търговете. Някои придобити компании оставали в американската група. Например фирма, която произвеждала хапчета, премахващи дъха на алкохол. Станали популярни в Русия, продавали се и в САЩ. Това ги провокирало да купят разработка на КГБ и за други хапчета, които били поръчани за армията. “За мен интересни са сделките, при които се достига докрай. Когато е приключило преструктурирането и резултатът е като планирания или по-добър. Имаше няколко сделки в Русия, в които инвестицията се връщаше 3-4 пъти. Но други сделки са изисквали по-креативно мислене. Зависи от коя страна се гледа”, казва Христов.

В американската компания е бил 7-8 г., през 2007 г. отива в “Енел”, която при либерализацията в енергетиката е трябвало да освободи място и за други на италианския пазар. Наложило се бившата държавна компания да продава активи в Италия, а с парите е започнала да придобива фирми извън страната. Поканили го да преструктурира новопридобити компании в Гърция, Франция и Русия. През 2009 г. мести офиса си в Русия, където “Енел” стъпва сериозно. Там италианците работят с холандската “Дитсман” и през 2014 г. Христов се премества при тях. Поема региона Източна Европа, Азия и Южна Америка - пак развиващи се пазари. И така стига до България и сделката за “Енергоремонт холдинг” и до временното му завръщане в родината си. Докато се стигне до придобиването, “Дитсман” 7-8 месеца прави анализ на българската компания за 5 г. назад. Срещали са се със служебния премиер Огнян Герджиков, както и с вицепремиера Томислав Дончев и министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Не за да получат гаранции, а да усетят отношението към чужда компания, която влиза в регулиран сектор. Освен протоколното за Европа “добре дошли сте” обсъждали проекти като АЕЦ “Козлодуй” и “Белене”. “Дитсман” купува “Енергоремонт” - нещо здраво откъм производство, компания с репутация за качество и в охраната на труда, което е ценност за холандците. https://www.24chasa.bg/biznes/article/6604436

След краткото си пребиваване като управител на българското дружество на „Дитсман“  в последните години той се занимава с инвестиции в стартиращи компании с фокус върху зелените технологии. Още пред 2017 г. заяви, че в България има интересни стартъпи и беше избрал да инвестира в компания за производство на велосипеди.

Говори свободно 4 езика и е член на МЕНСА.