Днес България подписа споразумение за Оперативни договорености с Европейската комисия. Това е последното необходимо споразумение във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост, преди страната ни да подаде официално искане за получаване на средства по механизма, съобщава Министерството на финансите.

България е държавата членка с най-бързо договорените и подписани Оперативни договорености в целия ЕС. Въпреки че българският план беше 24-тия приет, България е 15-тата страна с Оперативни договорености с ЕК. Процесът обикновено отнема между 5 и 7 месеца, като е достигал и до 10. Българското правителството успя да финализира процеса за по-малко от 3 месеца след одобрението на българския план от Съвета на ЕС, посочват от МФ.

Оперативното споразумение уточнява допълнително отговорните институции, начина на проверяване за постигането на договорените цели и практически въпроси около начина на сътрудничество при наблюдението на изпълнението на Плана. То ще бъде публикувано на уебсайта на Европейската комисия след приключването на техните вътрешни процедури.

Това потвърждава, че няма забавяне в изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост. За по-малко от 3 месеца е подписано и ратифицирано Финансово споразумение, изпълнени са всички законодателни мерки във връзка с първото плащане, изградена е информационна система и е разработена и приета вътрешна нормативна база за изпълнението на реформи и инвестиции, включително Система за управление и контрол, пише в съобщението. В следващите дни предстои изпращането на първото искане за получаване на средства по механизма, които, след двумесечна оценка от страна на ЕК и процедура в Съвета, се очаква да пристигнат през есента.