В рамките на един месец бяха открити три големи китайски международни проекта - водноелектрическа електроцентрала „Карот“ близо до Исламабад, Пакистан; мостът „Падма“ в Бангладеш и електрическа LTR линия в Кайро, Египет, съобщава "Радио Китай".
Пакистанската водноелектрическа електроцентрала „Карот“ в рамките на Китайско-пакистанския икономически коридор започна търговската си експлоатация на 29 юни. Проектът се намира на само 55 километра от Исламабад, столицата на Пакистан. Построен е изцяло от китайската корпорация „Трите клисури“ (China Three Gorges Corp.) и е пилотен проект за инициативата „Един пояс, един път“. Строежът на водноелектрическата централа започва преди седем години – през април 2015 г. Проектът се очаква да генерира годишно около 3,2 милиарда киловатчаса екологично-чисто електричество и ще осигури стабилна и евтина енергия за около 5 милиона жители на Пакистан. Електрическите нужди на Пакистан са оценени от експерти на около 26 000 мегавата, но предлагането е само около 19 500 мегавата. Новооткритата хидроцентрала се очаква да облекчи повече от 10 процента от отчетената липса на мощност от 6500 мегавата в Пакистан. Проектът също така може да осигури повече от 4500 преки и непреки работни места всяка година. Освен преките икономически интереси, корпорацията „Трите клисури“ допринася за устойчивото икономическо и социално развитие на местната общност и обществото и в крак с концепцията за Корпоративна социална отговорност е субсидирала повече от 20 проекта за обществено развитие като училища, болници, пътища и местна инфраструктура.
Проектът в Карот върви в посоката на една много важна за Китай и целият свят тенденция в последните години – запазване и подобряване на околната среда. Централата ще намали емисиите на въглероден диоксид с около 3,5 милиона тона годишно, което е една малка крачка в правилната посока към световната цел за въглеродна неутралност. Както Китай, така и Пакистан до голяма степен е зависим от въглищата като основен източник на енергия. Китай през последните десет години много целенасочено се движи от енергийна структура, базирана на изкопаеми енергийни източници, към неизкопаеми енергийни ресурси. За целта в страната се развиват огромни проекти за хидроцентрали, слънчеви и вятърни енергийни паркове, които се простират на площ от стотици квадратни километра, както и основни инвестиции в нови ядрени електроцентрали. Китай определено е един от световните лидери в технологическо и иновационно отношение, що се отнася до зелена енергия, и успешно изнася технологията и опита си в развиването на такива проекти в партньорски държави по света.
В същото време, в началото на юли първата египетска електрифицирана система за лек железопътен транспорт (леко метро), изградена съвместно от китайски и египетски компании, започна пробна експлоатация. Планът на Египет за този проект е да свърже град Ел Салам (източната част на Кайро) с новата административна столица. Проектът е голям успех на инициативата „Един пояс, един път“, отразяващ практическия потенциал на износа на китайски железопътни технологии. Китай отдавна разполага с напреднали технологии за железопътно строителство, които са достигнали ниво, което може да бъде изнесено в чужбина. Очаква се линията да спомогне за по-добрия транспорт и да донесе по-приятно пътуване на повече от 5 милиона жители. Първоначалната фаза на проекта включва 22 влака и има дневен транспортен капацитет от 360 000 пътници. Електрическата железница ще облагодетелства пряко ежедневието и работата на египетските граждани на фона на настоящите глобални скокове на цените на горивата и това е важен крайъгълен камък в процеса на сътрудничество между Китай и Африка.
Според Министерството на външните работи на Китай, от 2000 г. насам китайски компании са построили повече от 10 000 километра железопътни линии в Африка, повече от 100 000 километра пътища, близо 1000 моста, близо 100 пристанища и огромен брой болници и училища. Китай има подписани директни междуправителствени споразумения за технологично сътрудничество с 16 африкански държави. Това е много важна посока в международното техническо развитие за Китай и инициативата „Един пояс, един път“, давайки на Африка необходимото развитие в много други сфери на модерните технологии – инфраструктура, дигитализация, медицина и др. Други големи проекти от последните години са железопътната линия Етиопия-Джибути, железопътна линия Момбаса-Найроби в Кения и първата и втората фаза на проекта за модернизация на железопътната система в Нигерия.
С поглед към Азия за поредния огромен инфраструктурен проект от последните дни - най-големият мост Падма в Бангладеш беше отворен за движение в края на юни. Огромният проект е над реката Падма, на по-малко от 50 километра южно от Дака, столицата на Бангладеш. С дължина 6,15 километра, това е проект разработен от China Railway Major Bridge Engineering Group Co и е най-големият и технически най-изискващият инфраструктурен проект в историята на Бангладеш. Мостът свързва 21 области от южен Бангладеш и се очаква да увеличи темпа на растеж на БВП с повече от 1 процент. Бангладеш е основна задгранична дестинация за китайски инфраструктурни компании, които пренасят високо развитите китайски инженерни технологии и ноу-хау в реални проекти, решавайки практическите проблеми на партньорските страни. Проектът за моста включва и железопътна част, която се очаква да бъде пусната в експлоатация към средата на следващата година. Това е най-големият проект на железниците на Бангладеш и също така е основен проект на правителството.