През първото полугодие на 2022 г. Франция е изпреварена от Швеция като най-голям нетен износител на ток, сочи доклад на компанията за анализ на енергийни данни ЕнАпСис (EnAppSys), цитиран от Франс прес. На второ място е Германия, а България е трета по износ на електроенергия в Европа, предаде БТА.
Става въпрос по-скоро за срив на френското производство, отколкото за увеличение на шведското, уточняват специалистите.
Страните от Северна Европа са начело в класацията
Между януари и юни т.г. Швеция е изнесла 16 тераватчаса електроенергия, главно за Финландия и Дания. Германия е втора с експорт на 15,4 тераватчаса за съседите си - двойно повече в сравнение с предходното шестмесечие през 2021 г., в отговор на силното търсене от Франция.
България е на трето място на пазара с износ на 6,6 тераватчаса - леко увеличение спрямо предишните шест месеца.
В края на стълбицата обаче няма никаква промяна: Италия остава най-големият нетен вносител за периода, с 22 тераватчаса, доставяни главно от Швейцария и Франция.
От нетен износител в началото на годината Франция е станала нетен вносител в резултат на главоломен срив в нетната й глобална позиция, посочва британската анализаторска компания. Миналата година износът й за същия период е бил 21,5 тераватчаса, а сега внася 2,5 тераватчаса.
Обяснението е в структурните проблеми в атомния й парк. По-лошото е, че затрудненията, които изпитва страната, могат да продължат още, изтъква директорът на ЕнАпСис Жан-Пол Хариман.
Освен жегите, довели до спирането на някои АЕЦ заради високите температури на реките, френският атомен парк е изправен пред проблеми с корозия по някои реактори, в резултат на което 12 от общо 56 реактора бяха спрени.