ГБС реконструира напълно старата тъкачна фабрика „Тунджа“ в Ямбол, превръщайки я в най-новата производствена база на „Виденов“
С тържествена церемония в Ямбол преди дни беше открита новата производствена база на „Мебели Виденов“. Решението за създаването ѝ е взето миналата година и фирмата се е насочила към бившия текстилен завод „Тунджа“.
На церемонията присъстваха кметът на община Ямбол Валентин Ревански и неговите заместници Михаил Керемидчиев и Енчо Керязов, областният управител Васил Александров, главният архитект на община Ямбол Константин Якубович.
„Днес искам да поздравя и да изкажа своята искрена и дълбока благодарност към семейство Виденови и техния екип за поредната инвестиция в нашия роден град. Тази инвестиция е пример за всички в България, защото тя е изградена с много високи критерии и на високо технологично европейско ниво. Искам да Ви благодаря за грижите, които полагате за Вашите служители, за отличните условия на труд, които им осигурявате и справедливите възнаграждения, защото, както всички знаем, най-важният капитал на една държава, на един град и на всяко предприятие – това са хората“ , каза кметът на община Ямбол Валентин Ревански.
Водосвет за успех на начинанието отслужиха Негово Високопреподобие архимандрит Димитрий и отец Стоян, след което лентата на производствена база „Тунджа“ беше прерязана от областния управител на Ямбол Васил Александров, кметът на община Ямбол Валентин Ревански и Тодор Тенев, изпълнителен директор на „Мебели Виденов“.
Събитието беше почетено и от президента Румен Радев, чиято поздравителна нота беше прочетена от водещия.
Заводът се намира в индустриалната зона в северната част на Ямбол. Проектът за реконструкция на бившата тъкачна фабрика „Тунджа“ във фабрика за мебелно производство започва през март миналата година.
Старата тъкачна фабрика е строена през 60-те години на миналия век. Тя е разположена върху парцел от 155 декара, макар че производствените и спомагателните помещения са върху далеч по-малка площ – около 52 декара. Което сега дава възможност за много добро озеленяване на района – изградена е розова градина с поливна инсталация.
„Когато стъпихме на площадката през март миналата година, сградата беше напълно изоставена и то от години. Беше в ужасно състояние, пълно беше с лисици, зайци и всякакви диви животни, разказа пред „24 часа“ ръководителят на проекта от страна на ГБС инж. Петър Петров.
Според него най-голямото предизвикателство е било изобщо тази изоставена постройка да се превърне в нова конструкция. От март миналата година до 1 август, когато е тържественото откриване, са година и 4 месеца и това е доста кратък срок за такава пълна реконструкция. При това напълно завършена – с монтирани всички инсталации и машини, необходими за производство на мебели и то с издадени документи за експлоатация.
От старата сграда строителите заварили на мястото само стоманобетонната конструкция, всичко останало било изтърбушено, покривът имал нужда от доизграждане и нова хидроизолация. Строителят изградил и напълно нова дъждовна канализация.
При реконструкцията на сградата едно от основните предизвикателства била новата стоманобетонова настилка. Тъкачното производство вероятно не е имало претенции към настилките, върху които са разположени машините. Но технологията на мебелното производство изисква сгъстен въздух и това прави необходимо абсолютно равни подове с отклонения плюс-минус 2 милиметра. Те трябва да са напълно равни, което наложило използването на шлайфан бетон и закупуването от САЩ на специална машина за полагането му.
„Изградихме също напълно нова инсталация за сгъстен въздух, нова осветителна инсталация с 12 хиляди LED осветителни тела и напълно нови вътрешнозаводски улици със заздравени павета, които да издържат тежката транспортна техника“, обясни инж. Петров.
ГБС е работила по готов проект, който е бил поръчан предварително от възложителя на ямболска фирма. През цялото време представител на проектанта е бил до строителите и на място се преценявало какви са рисковете и предимствата на едно или друго нещо от рехабилитацията.
Една от трудностите е била, че проектът е започнал в условията на пандемия с произтичащите от нея ограничения и забавяния в доставките. Затова още когато почнали работа, строителят е резервирал всички необходими инсталации и оборудването за тях, за да няма изненади по време на работата.
Една голяма част от оборотите на ГБС са всъщност от частни проекти, а работата с такива инвеститори съществено се различава от тази по големите инфраструктурни проекти, чието финансиране е от държавата или от европейските фондове, обясни инж. Петров.
Още при подписването на договора и превеждането на аванса, работата стартира, докато при големите проекти не е така. Там винаги има трудности с отчужденията, с различни срокове.
При мебелната фабрика строителят не е срещал и друг често случващ се проблем – присъединяването към местните електро- и ВиК мрежи. Най-вече защото това е била действаща фабрика и не се е налагало да се водят преговори с местното ЕРП или ВиК дружество и тепърва да се договаря присъединяването.