“Силни заедно” с продукция за 6,5 млрд. лв., минните компании са предпочитан партньор у нас, но и незаобиколим фактор в Европа
2021 г. е рекордна по производство за индустрията, която днес чества професионалния си празник
Твърдост, воля, състрадание и човеколюбие. Тези характерни за Свети Иван Рилски черти ще бъдат почетени на 18 август от 19 690 миньори в България. Освен своя закрилник и патрон за поредна година те ще честват достойния си професионален път, невъзможен без самите те да притежават твърдост, воля, състрадание и човеколюбие. Според житието на Иван Рилски той намира подслон именно при семейство рудари, които го спасяват от разбойници.
По традиция днес - в Деня на миньора, ще бъде отслужен молебен за здраве, а миннодобивната индустрия ще свери часовника си спрямо постиженията на бранша в Европа и света.
“Силни заедно” - това е девизът на Българската минно-геоложка камара, припомнен в деня преди празника от председателя и - проф. д.т.н. Николай Вълканов. Камарата обединява 120 компании и организации, което я прави сила не само в партньорството с държавата и другите бизнес организации, но и безспорен международен авторитет.
България е на
първите места в
Европа по добив
на мед, злато и
лигнитни въглища
Основните суровини, които се добиват, са лигнитни въглища, оловно-цинкови, медни и полиметални руди, гипс, варовик, бентонит, каолин, кварцови пясъци, огнеупорни глини, мрамор.
Каквото има в земята, ни е дар от природата. Но разработването, добивът и преработката на богатствата по най-модерните в света способи, подготовката на квалифицирани кадри вече е работа и постижение на самата индустрия.
Ако се върнем назад през 90-те години, ще видим един съсипан бранш, възстановен благодарение на компетентни мениджъри. Стъпка по стъпка бизнесът премина през период на купуване на мини и предприятия, през обновяването им с модерна техника и технологии, подготовката на специализирани кадри, а днес е времето за инвестиции в дигитализация.
Резултатът с
днешна дата е
впечатляващ
6,5 млрд. лв. произведоха миннодобивните предприятия през 2021 г., което е сериозен ръст от 16% спрямо предходната година и достига най-високите нива от последните няколко години. Една от причините е ръстът на цените на металите, което формира 11% дял от това увеличение. Другите фактори за по-високите стойности са увеличеният добив на лигнитни въглища, както и на неметални полезни изкопаеми. Това води до ръст от съответно 22% и 28% на стойността на произведената продукция в тези подсектори.
Добити са 117 млн. тона полезни изкопаеми, което е с 10% повече от 2020 г. Резултатът е отново най-високото ниво на добив от последните години. Най-голям е ръстът на въгледобива - с 27% спрямо 2020 г., с обем от 28,5 млн. т. Нарастване има и при добива на индустриални минерали и добива на инертни и строителни материали, съответно с 16% и с 13%. Рудодобивът е без съществени промени и продължава да държи едно от най-високите си нива за последните години с 36,5 млн. тона.
Увеличение има и при производството на въглища. Енергийната криза и високите цени на електроенергията направиха тецовете печеливши дори при високите цени на въглеродни емисии, а оттам и производството на ток и на въглища е по-голямо. Стигна се дори до износ на нискокалоричните въглища от Маришкия басейн.
През 2021 г. се отчита слабо намаление при добива на нефт и газ, както и на скалнооблицовъчни материали. Поради малкия им относителен дял обаче това не дава съществено отражение върху резултатите за сектора.
Най-голям дял в разпределението на добива на полезни изкопаеми в натура през 2021 г. имат инертните материали с 33%, следват рудите с дял от 31%. Въпреки ръста си през годината въгледобивът все още е на трето място с 24%. 2021 г. остава в историята на минната индустрия с 19 690 заети, което спрямо предходната 2020-а е спад с 3%. Това се дължи отчасти на тенденцията на намаляване на заетите във въгледобива (общо 33% за последните 10 г.). Работещите в рудодобива и добива на неметални полезни изкопаеми са сравнително постоянен брой, макар и там да има известно намаляване през последното десетилетие. Причината е въвеждането на нови и модерни технологии (в какви новости инвестираха предприятията – виж инфографиката на стр. V) , които изискват по-малко ангажиране на хора в производството.
Въпреки по-малкото миньори произведената продукция на един зает расте , а производителността на труда в сектора продължава да е 2,5 пъти по-висока от средната за индустрията. През 2021-а един нает в сектора е произвел продукция за 181 955 лв., преди 10 г. числото е било 111 629 лева.
Освен на новите технологии и на дигитализацията високата производителност в минната индустрия се дължи на мотивацията на хората в мините и предприятията. Струва си да се припомни, че в периодите на локдауни по време на пандемията,
вместо да
съкращават
миньори,
мениджърите на
компаниите
продължиха да
увеличават
заплатите им
През 2020 г. средната заплата в сектора беше 23 083 лв. за година, а през 2021 г. е 25 796 лв., което е увеличение с 12%. Заплащането е с 40% над средното за страната и е на четвърто място след IT сектора, финансите и енергетиката. Тенденцията за отрасъла е към трайно увеличение, което показва устойчивост на доходите и сигурност на заетите в минерално-суровинната индустрия.
Най-високи възнаграждения получават работниците и служителите в рудодобива , а най-ниски са в добива на неметални материали и суровини.