Защо броят на чиновниците в България непрекъснато се увеличава, вместо да се намалява. Всеки нов управник се опитва да намери решение на тази суперсложна задача и уви, досега никой не е намерил верния отговор.
Когато четворната коалиция водеше преговори за правителството “Петков” през декември миналата година, беше постигнато съгласие - щатните бройки в държавната администрация да се намалят с 15%. Което означаваше, че 30 хиляди чиновници ще бъдат съкратени. Идеята беше това да стане чрез елиминирането на едни и същи дирекции в отделните министерства и ведомства и използването на т.нар. споделени услуги.
Това, разбира се, не се случи. Може би защото на екипа на Кирил Петков не му стигна времето, а и много кризи го затиснаха, та реформите останаха на заден план.
Факт е обаче, че за близо три години - от навечерието на пандемията насам, броят на българските чиновници се е увеличил с нови 6800 души.
Което си има простичко обяснение. Министерствата, агенциите и ведомствата у нас доста приличат на модерни владения. Дойдат едни хора на власт, започват да режат по веригата някои кадри, но пък назначават други.
Тук винаги сметката е на плюс, защото не може да се уволнят всички от апетитните постове, затова се измислят нови - за “наши” хора. При честата смяна във властта този процес се повтаря и задълбочава. Гоним “чуждите”, прибавяме “нашите”, правим се на умрели лисици, че въвеждаме някакви реформи, местим едни хора от първа дирекция във втора, после първа и втора сливаме в трета и така до края на света. Реформа, разбира се, реално няма, но пък и никой не се опитва да я направи. На преден план и единствено важно е, щом сме дошли на власт, да си уредим хората. Както са го правили тези преди нас. Другото са приказки безкрай, на които никой не вярва.