Китай поема инициативата в изготвянето на първия международен стандарт за нова енергийна система, съобщи Международната електротехническа комисия (IEC) на Форума за международна стандартизация в град Нандзин в източната китайска провинция Дзянсу. Това предава Радио Китай.
Новата система, за разлика от традиционната система с конвенционален енергийни ресурси главно от въглища, се задвижва от енергийни носители като вятър, светлина, ядрена енергия и биомаса. Това е основен метод за насърчаване на чиста и нисковъглеродна енергийна трансформация и реализиране на целите за въглероден пик и въглеродна неутралност. Тези две цели са изключително важни в новите ангажименти на Китай за постигане на въглеродна неутралност, като са също така известни като „двойни въглеродни цели“.
Комисията заяви, че в продължение на много години Китай е на първо място в света по отношение на инсталиран капацитет и производство на нова енергия. Страната също е водеща в света по промишлен мащаб и размер на пазара на вятърна енергия, фотоволтаични и литиеви батерии.
Международната комисия обяви, че ще включи понятията за „въглероден пик и въглероден неутралитет“, предложени от Китай, в своя стратегически план по пътя за постигане на енергийна трансформация и енергийна система с нулеви въглеродни емисии.
Шу Инбяо, президент на Международната електротехническа комисия, в интервю за Китайската медийна група заяви, че "работата по международната стандартизация навлиза в нова ера. Целите на Китай за въглеродния пик и въглеродната неутралност са широко признати от международната общност."
„В основата на нашата международна стандартизация ще бъде изграждането на всеобхватна система за технология, измерване и проверка, така че да се установят справедливи, разумни разпоредби за управление на въглерода“, каза Шу.