Най-големият американски производител на слънчеви панели "Фърст Солар" (First Solar) ще инвестира 1,2 милиарда долара, за да увеличи производствените си мощности в САЩ, създавайки стотици работни места. Това съобщи ръководството на компанията, цитирано от Ройтерс.
Инвестицията ще включва изграждането на нова фабрика в югоизточната част на страната, предаде БТА. Това е сред първите големи корпоративни инвестиции, обявени след подписването на Закона за намаляване на инфлацията от президента Джо Байдън по-рано този месец. Пакетът от мерки на стойност 430 милиарда долара е насочен към борба с изменението на климата и включва нови данъчни кредити за соларни продукти, произведени в САЩ.
Противно на заявената си позиция от началото на лятото, че е малко вероятно да построи следващата си фабрика в САЩ заради липсата на федерална подкрепа, сега "Фърст Солар" обяви, че новото му местно производство ще започне работа през 2025 г.
Освен това компанията ще вложи и 185 милиона долара за разширяване на мощностите си в щата Охайо, където има две производствени съоръжения и изгражда трето. Очаква се да се създадат 850 работни места, с което служителите на "Фърст Солар" в САЩ ще достигнат общо 3000 души.
"Вярваме, че със Закона за намаляване на инфлацията имаме стабилна основа за индустриална политика - такава, за каквато отдавна се застъпваме" и която ще облекчи соларната индустрия като цяло, каза главният изпълнителен директор на компанията Марк Уидмар пред медии.
Около 90 процента от панелите, инсталирани в САЩ, са произведени в чужбина. Вносът обаче е ограничен заради свързани с пандемията нарушения по веригата за доставки, заплахи, свързани с тарифната политика, и засилен граничен контрол на стоки, чието производство е свързано с принудителен труд.
Някои компании вече се насочиха към продукти на "Фърст Солар" от кадмиев телурид, отчасти защото технологията не разчита на полисилиций - суровина, произвеждана предимно в Китай и използвана при направата на повечето панели. Тънкослойните фотоволтаични панели с кадмиев телурид използват сто пъти по-малко материали от силициевите панели, обяснява специализираното онлайн издание за енергийна ефективност otoplenie.eu. Те са по-прости за производство, а електроенергията, която генерират, е най-евтината в цялата слънчева индустрия, допълват експертите.