Големите кредитори като Китай и кредиторите от частния сектор са длъжни да действат, за да намалят риска от появата на дългови кризи, посочва директорът на МВФ
Ако фискалната политика не е достатъчно фокусирана, тя може да се превърне във враг на паричната политика, да засили инфлацията и да затрудни работата на централните банки. Това е предупредила Управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, в изказване преди ежегодната лекция "Мишел Камдесю", разпространено днес до медиите. Лекцията "Мишел Камдесю", изнесена от управителя на Банк дьо Франс (Banque de France) Франсоа Вилроа дьо Гало, е събитие, традиционно посветено на ролята на централните банки, предава БТА.
"Изправени сме и пред проблем с дълга", е подчертала още Георгиева, посочвайки, че "една четвърт от икономиките на нововъзникващите пазари са изпаднали в неплатежоспособност или търгуват с облигации на проблемни нива". По думите й над 60 процента от страните с ниски доходи са в дългови затруднения или са изложени на висок риск от такива.
Големите кредитори като Китай и кредиторите от частния сектор са длъжни да действат, за да намалят риска от появата на дългови кризи. Дълговите задължения са проблем и за развитите икономики, което е от голямо значение за доверието в паричната и фискалната политика, посочва още директорът на МВФ.
"Инфлацията е упорита и по-широкообхватна, отколкото прогнозирахме", каза тя, като призова централните банкери, "да бъдат толкова упорити в борбата с нея (инфлацията), колкото очевидно е и самата инфлация". МВФ работи неуморно, за да предостави анализите, които могат да ни помогнат да преминем през този период на несигурност, заяви Георгиева.
По думите й в рамките на три години сме преживели поредица от натрупващи се сътресения: "Първо пандемията, след това нахлуването на Русия в Украйна - и двете, допринесли за скока на цените и за упоритата инфлация, която се превръща в криза на разходите за живот".