Работи се по необходимите разрешителни в Гърция, така че преди края на септември съоръжението да е лицензирано и на гръцка територия
Интерконекторът Гърция-България вече има окт 15 за територията на България. Процедурите по въвеждане му в експлоатация напредват по график и ще стартира търговска експлоатация на 1-ви октомври.
Акт 15 удостоверява, че съоръжението е изпълнено и технически изправно, като строителят – гръцката компания AVAX, го предава като реализиран обект на възложителя – независимия газопреносен оператор „Ай Си Джи Би“ АД (ICGB).
„Това е последната крачка, която имаме да направим към получаването на Акт 16 в България и съответното Разрешение за ползване. Предоставили сме на институциите всички необходими документи и очакваме до края на другата седмица административните процедури да приключат, така че да стартираме от 1-ви октомври по план“, заявиха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Георгиос Сатлас.
С оглед оптимизиране на процеса по въвеждане в експлоатация на обекта и издаване на Разрешение за ползване, ICGB изпрати запитвания за предварителни становища и/или необходими документи до 27 контролни органи, общински администрации, експлоатационни дружества и други. Към днешна дата са получени положителни становища за въвеждане на IGB в експлоатация от всички запитани страни.
С цел допълнително намаляване на административните срокове, цялата необходима документация е предварително подадена към ДНСК и вече е проверена.
„Очакваме свикване на комисия за акт 16, изпълнили сме всички необходими стъпки“, заявиха изпълнителните директори на ICGB.
Георгиева и Сатлас подчертаха, че паралелно се работи и по необходимите разрешителни в Гърция, така че преди края на септември съоръжението да е лицензирано и на гръцка територия.
Вече са проведени и 72-часовите проби, при които природен газ се транспортира при работно налягане в посока от Комотини към Стара Загора. „Няма технически спънки, всичко е готово за експлоатация“, съобщиха двамата изпълнителни директори.
С оглед навременното въвеждане в експлоатация на IGB за началото на отоплителния сезон, довършителните дейности по проекта са разделени на етапи, като днешното подписване на Акт 15 между ICGB, фирмата строител, строителния и авторския надзор бележи края на първия етап от дейностите. В него са заложени всички елементи, които са от приоритетно значение за стартиране на търговската експлоатация на газопровода. В отделен етап са обособени вторични дейности, които гръцкият строител AVAX следва да довърши по договор, без те да влияят пряко на експлоатацията на съоръжението – напр. полагане на асфалт, противоерозионни мерки, резервен оптичен кабел. Работата по тях продължава, като финалното им изпълнение ще бъде проверено и от възложителя, и от институциите, и ще бъде обект на отделен акт.
IGB е от ключово значение за повишаване на сигурността на газовите доставки и за осигуряване на диверсификация на източниците на природен газ за България и региона на Югоизточна Европа. Проектът свързва България с Южния газов коридор и ще позволи осъществяването на сигурни доставки от разнообразни източници до редица страни в Югоизточна и Централна Европа, включително до Молдова и Украйна.
За повече информация:
Диана Зайкова
[email protected]
0885/074 422, 0885/614 131
Росица Донкова
[email protected]
+359 (02) 9803018, +359 888 343 661
***
Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се реализира от смесеното инвестиционно дружество „АЙ СИ ДЖИ БИ” АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери БЕХ ЕАД (50%) и IGI Poseidon (50%). Съакционерът IGI Poseidon e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката компания DEPA International Projects (50%) и италианската енергийна група Edison S.p.A (50%).
В съответствие с устава си, „АЙ СИ ДЖИ БИ” АД следва да бъде собственик на газопровода IGB, като извършва финансиране на реализацията му, разпределяне на преносния му капацитет и получаване приходите от преноса на природен газ.
Газопроводът IGB е проектиран за свързване с гръцката национална газопреносна система (DESFA S.A.) и с Трансадриатическия газопровод (TAP AG) в района на гр. Комотини (Гърция), и с българската газопреносна система (Булгартрансгаз ЕАД) в района на гр. Стара Загора. Общата дължина на газопровода е 182 км, диаметърът на тръбата - 32’’ - и проектен капацитет до 3 млрд.м3/год. в посока Гърция-България. В зависимост от пазарния интерес към използване на по-голям капацитет и възможностите на съседните газопреносни системи, капацитетът е проектиран да се увеличи до 5 млрд.м3/год. с допълнително изграждане на компресорна станция.