Ако Русия затвори кранчето за газ за Европа, Италия няма да остане на сухо, защото вече си е направила сметките предвидливо. Ще бъдат необходими икономии и орязване на някои луксове и екстри, но така се прави във всяко домакинство, когато намалеят приходите му.
През 2021 г. Русия предоставяше 38% от природния газ на Ботуша. Сега обаче зависимостта от Москва е спаднала на 18-20%. Това означава, че Кремъл предоставя годишно 13-14 млрд. куб. м газ. Ако Путин затвори кранчето, което е и най-лошият сценарий, то тогава Италия ще трябва да намали потреблението си с 6 млрд. куб. м, или за около 8% от нуждите си. Това обаче ще бъде само за частните потребители.
С други думи, италианецът ще трябва да се топли с час по-малко на ден при температура с 2 градуса по-малко от преди. А парното ще трябва да работи през зимния сезон за период, по-къс с две седмици от досега. Т.е. ще бъде програмирано то
да се включи седмица по-късно от обичайното през ноември,
и ще бъде изключено седмица по-рано през март, когато температурите са общо взето поносими.
Италия има добри резерви и на газ, и на петрол.
Газовите депозити на страната са за 17,5 млрд. куб. м, като 4,5 млрд. от тях са стратегически резерви. В момента италианските “складове” на газ са запълнени 82,5%, но целта на правителството е до края на октомври те да станат 90%, както съобщава в. “Кориере дела сера”.
На Ботуша има общо 13 места за съхранение на газ, като повечето от тях се намират на север, където е по-голямата част от индустрията. Става въпрос за места в Ломбардия, Венето, Емилия-Романя и две в Абруцо.
Това са подземни кладенци, свързани към газопроводната мрежа. Стратегическите резерви обаче не се използват – те се пускат в действие само при извънредни ситуации.
Цялата тази система от хранилища на газ покрива 20 на сто от годишните нужди на Апенините. От 2021 г. насам те са за близо 76 млрд. куб. м.
Тогава обаче Русия все още беше най-важният доставчик. Сега тя е вече след Алжир и Азербайджан. В момента Италия консумира средно по 150 млн. куб. м газ на ден, така че останалото от доставките отива директно към резервите. Когато обаче зимата започне,
потреблението ще се качи на 330 млн. куб. м
При най-върлия студ пък стига и 400 млн. куб. метра.
Италия е една от страните, постигнали най-голямата диверсификация в доставките си на газ. Тя получава метан и от Северна Европа, Азербайджан, Алжир, Либия. Освен това разполага и с три инсталации за превръщане на втечнения газ в метан - страната разполага с капацитет от 15,25 млрд. куб. м газ годишно. Неотдавна италианската група СНАМ купи 2 кораба, всеки от които е способен не само да складира, а и да регазифицира втечнения газ. Капацитетът на всеки от тях е 5 млрд. куб. м. годишно. Първата плаваща платформа ще влезе в действие през пролетта догодина, а втората – през 2024 г.
Италия обаче е добре запасена и с петрол. През 2022 г. според Министерството на екологичния преход запасите, гарантиращи сигурност за страната, са 9,7 млн. тона. Това е много повече от 2021 г., когато това ниво беше фиксирано на 8 млн. тона петрол.
Според властите в края на 2024 г. Италия ще постигне пълна независимост от руския газ.
Правителството вече стартира плана си за икономии на потреблението, като се започне от по-доброто използване на газовите печки за готвене.
Радиаторите за отоплението вкъщи
ще бъдат регулирани на температура от 20 на 19 градуса,
и ще работят с час по-малко на ден. Към това ще се прибави и по-късият с две седмици период на отопление през зимния сезон – така властите се надяват да спестят 3,18 млрд. куб. м газ за потреблението.
Други до 2,7 млрд. куб. м могат да се икономисат чрез намаляване на периода на включване на готварските печки. Италианецът ще трябва да си взема и с 2-3 минути по-кратки душове, да изключва от кабела електроуредите, когато не работят, да използва и хладилника си на режим за ниска консумация.
Италия се връща към максималното си производство на въглища, но само до март 2023 г. Дотогава електроцентралите, които работят с вредните за атмосферата въглища, ще бъдат задействани. Така страната се надява да спести още 1,8 млрд. куб. м от нуждите от метан.
Най-амбициозната част от плановете на правителството е свързана с възобновяемите източници на енергия. Страната ще се стреми към инсталиране на още повече фотоволтаични паркове, инвестирайки и в системи за акумулиране на произведената енергия. Рим е поставил като цел инсталирането на 8 гигавата нови мощности след 2023 г.