Опашката от отломки на астероида, ударен от сондата ДАРТ на НАСА, е дълга 10 000 км, съобщиха Би Би Си и БТА.

Телескоп в Чили засне как зад астероида се е образувала опашка като на комета, дълга хиляди километри.

Сондата ДАРТ (Тест за пренасочване на двоен астероид - Double Asteroid Redirection Test) беше насочена умишлено към астероида Диморфос миналата седмица, за да бъде проверено дали могат да бъдат пренасочени астероиди, застрашаващи Земята. Специалистите още проверяват дали тестът е успешен и траекторията на космическия обект е променена.

Снимката е направена два дена след сблъсъка от астрономи в Чили с Южния астрофизически изследователски телескоп (Soar). Опашката продължава повече от 10 000 км и се очаква да се удължи още, преди да изчезне. Тя прилича на другия космически прах наоколо.

"Удивително е колко ясно успяхме да уловим структурата и обхвата на последствията в дните след удара", казва Теди Карета, астроном, участвал в наблюдението.

Опашката от отломки ще бъде наблюдавана през следващите седмици и месеци, заяви Майкъл Найт от Морската изследователска лаборатория на САЩ.

Д-р Лори Глейз, директор на отдела за планетарни науки на НАСА, е убедена, че мисията е постигнала нещо забележително.

"Започваме нова ера на човечеството, ера, в която потенциално имаме възможност да се предпазим от нещо като опасен сблъсък с астероид. Какво невероятно нещо. Никога досега не сме имали такава възможност", каза тя пред репортери.

Учените ще определят дали мисията е била успешна, като изследват промените в орбитата на Диморфос около другия астероид Дидимос. Телескопите на Земята ще направят прецизни измервания на бинарната системата.