Цените на вноса в САЩ отново са се понижили през септември, се посочва в доклад на министерството на труда, публикуван днес и цитиран от ДПА.

Вносните цени са спаднали с 1,2 на сто през септември, след като са се понижили с коригираните 1,1 на сто през август, предаде БТА.

Икономистите очакваха цените на вноса да се понижат с 1,1 на сто спрямо спада от 1 на сто, първоначално отчетен за преходния месец.

Трудовото министерство съобщи, че цените на износа са се свили с 0,8 на сто през септември след рязък спад с коригираните 1,7 на сто през август. Очакваше се цените на износа да се понижат с 1 на сто.

Темпът на продажбите при американските търговци на дребно е останал непроменен през септември в сравнение с августовското поскъпване на наемите и хранителните стоки, предаде Асошиейтед прес.

Продажбите на дребно през септември са останали без промяна, което е спад спрямо коригирания растеж от 0,4 на сто през август, обяви днес търговското министерство.

С изключение на превозните средства и резервните части продажбите на дребно са се повишили с 0,1 на сто през септември след спад с 0,1 на сто през август. Като се изключат продажбите на бензин, разходите са нараснали с 0,1 на сто.

Докладът свидетелства за устойчивост на нагласите на купувачите, но данните не са коригирани спрямо инфлацията за разлика от много други правителствени доклади. В действителност продажбите в хранителните магазини са се повишили с 0,4 на сто заради скока в на цените на продоволствените стоки.

Бизнесът в ресторантите е отчел растеж с 0,5 на сто. Продажбите в мебелните магазини са намалели с 0,7 на сто , а на електроника с 0,8 на сто. Онлайн продажбите са се повишили миналия месец с 0,5 на сто.

Потребителските разходи са били около 70 на сто от икономическата дейност в САЩ и американците са показали устойчивост дори при инфлацията, доближаваща се до 40-годишен максимум.

Скокът в цените на всичко от ипотеките до наемите са повишили нивото на загриженост. Общите разходи са се забавили и са се насочили все повече към стоки от първа необходимост като хранителните продукти, а разходите за електроника, мебели, ново облекло и други продукти, които не са крайно необходими, са намалели, отбелязва АП.