5 месеца след като започна трилърът “Капитан Андреево” спорът дали там да има частник продължава, но вече в съда
Слага се точка на драмата с обектите на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) на ГКПП Капитан Андреево. Контролът е на държавата, Министерският съвет прие постановление, че обектите са част от националната сигурност. Това са думи на земеделския министър Явор Гечев след заседанието на правителството на 12 октомври. И май е прав, защото държавата наистина печели битката за границата с Турция.
Тя започна преди 5 месеца и в нея се преплетоха заплахи за живота на висши държавни чиновници, обвинения за подкупи и рекет и съдебни решения.
А решението за новия статут на граничния пункт с Турция означава, че
помещенията на БАБХ там са под особен режим,
ДАНС проверява предварителния допуск, упражнява специфична защита, включително информационна и физическа. (Кои други обекти са от значение за националната сигурност, виж на 9-а стр.)
Решение на ВАС отпреди близо седмица също е в полза на държавата. Съдът потвърди изследването на пробите от вносните храни на пункта да се извършва в лабораторията на БАБХ в София. С това магистратите отмениха обратното решение на Административния съд - София.
И докато държавата затвърждава позициите си, бе уволнен един от основните играчи в трилъра
за Капитан Андреево - шефът на БАБХ проф. Христо Даскалов. Основният мотив за това не бе свързан с работата му, а бе, че се кандидатирал за депутат от “Продължаваме промяната”, без да уведоми ресорния си министър. На мястото на Даскалов дойде Христо Вълчанов, който бе шеф на агенцията от юли 2021 г. до януари 2022 г.
Битката за границата с Турция започна през пролетта на тази година. На 1 април 2022 г. тогавашният премиер Кирил Петков изненадващо се озова на ГКПП Капитан Андреево, за да провери как е организиран контролът върху плодове, зеленчуци и други стоки на границата.
Единственият начин продукцията на българските производители да бъде запазена от нерегламентиран внос е
да има работещ механизъм на границата за спиране на продукти, които не отговарят на изискванията
за качество и безопасност на Европейския съюз и на България, заяви тогава премиерът. И заръча проверка на работата и договорите на компаниите, намиращи се на територията на граничния пункт.
Това на пръв поглед рутинно посещение се оказа последвано от събития, достойни за трилър, включващи заплахи за живота на зам.-министър, депутати, директор на агенция, предупреждения към митничари и служители на БАБХ, че “ще бъдат заклани”, собственик на частна лаборатория, който се оплаква, че
олигарх го рекетира да се откаже от бизнеса си,
и един сигнал до антикорупционната комисия за конфликт на интереси.
Събитията следват едно след друго - още на 4 април, веднага след проверката на границата, Кирил Петков освободи Николай Роснев като зам.-шеф на БАБХ. Според говорителката на тогавашното правителство Лена Бориславова констатациите от проверката на границата били потресаващи. На мястото, където трябва да се извършват фитосанитарният контрол и контролът на животните, които преминават,
беше по-чисто от болнично отделение
Там никога не е стъпвало животно, което да е изследвано. Проверки се правят чисто формално, ако изобщо се правят, каза тогава тя.
Така стана ясно, че контролът се извършва от частна фирма, с която Роснев сключил договор на 31 декември 2021 г. въпреки забраната, издадена от тогавашния земеделския министър Иван Иванов.
Контрактът е с “Евролаб 2011”. Две седмици имаше затишие, но на 17 май управителят на “Евролаб 2011” Васил Димитров заяви, че бизнесмен му поставил ултиматум да се откаже от контрола на границата с Турция. В противен случай се заканил
да стовари върху главата му цялата държавна машина,
за да го принуди да се махне. Сплашването започнало от февруари, а според Димитров след неговия отказ дошли посещението на премиера и разпореждането за проверка.
И се стигна до прекратяване на договора с “Евролаб 2011” на 19 май, а контролът върху вноса на храни от Турция бе поет от държавата.
Междувременно КПКОНПИ обяви, че започва проверка за конфликт на интереси
на тогавашния зам.-министър на земеделието Иван Христанов, който отговаря за БАБХ и за контрола на вноса на храни по границите. Проверката е след сигнал, в който е посочено, че Христанов продължава да бъде член на съвета на директорите на търговско дружество и след като е влязъл във властта.
Така и не стана ясно кой е подал този сигнал. В края на май в парламента депутатът от ПП Михаил Камбарев обясни, че на ГКПП Капитан Андреево е имало системен подход за ограничаване на контрола на държавата, застрашаващ целия Европейски съюз. И имало сериозен натиск срещу директора на БАБХ, депутати, зам.-министър на земеделието, заяви още Камбарев.
Христо Даскалов пък обяви, че човек, с когото се познава доста добре, му предложил като посредник папка с пачки,
за да не се пипа нищо по границата
Предположи, че сумата е била 100 хил. лева.
Депутатът от “Продължаваме промяната” Росен Костурков оповести за повторно предложение за подкуп, този път в размер на 6 млн. лв. годишно, отправено чрез посредник, който бил бивш депутат. Той не разкри повече подробности, но загатна, че подкупът е предназначен за Христанов. Имало и обаждания към приятел на високопоставен държавник. Непознат му звъннал и го заплашил, че знае много добре къде е жилището му и още утре може да бъде заличено. Резултатът от тези заплахи - на Даскалов и Христанов бе назначена охрана.
По време на заседание на парламентарната комисия за борба с корупцията, която бе свикана спешно, стана ясно и защо е важен този пункт. Посочва се, че
през границата с Турция преминават 1,8 млн. тона храни,
предназначени за България и ЕС. За миналата година ръстът на товарите бил над 20%. Загубите на държавата пък се изчисляват на 200 млн. лв. на година.
Сега Христанов твърди, че на граничния пункт били възстановени на работа служители на БАБХ, които създали схемите за кражба. А видеонаблюдение на пункта все още нямало, което правело контрола неефективен. Според Христанов освобождаването на Даскалов е станало, защото той изпратил нотариална покана към “Евролаб 11” да напусне помещенията на границата.
Настоящият служебен министър на земеделието Явор Гечев отрича това и като причина за отстраняването на Даскалов посочва нарушение на изборното законодателство. А за границата с Турция позицията му е ясна: държавата не води битка с никого,
съдебните дела с частната фирма ще продължат,
но това не означава държавата да спре да работи. Тя упражнява напълно и само тя цялостния контрол по отношение на границата.