Само балтийските държави ни изпреварват по ръст на цените за септември
Първите хотелски оферти за предстоящата Коледа и Нова година са със стряскащи стойности
Вдигането на лихви, предприето от централните банки като мярка срещу високите цени, не помага - поне засега.
Животът в България е поскъпнал през септември с 18,7% на годишна база и няма изгледи инфлацията скоро да се успокои. Според данните на НСИ месечното нарастване на цените през септември е 1,2%, като ръстът се отнася за всички видове стоки и услуги.
Според последната тримесечна прогноза на БНБ до края на 2022-а годишната инфлация трябва да се успокои до 14,9%, а до края на 2023 г. да падне до 4,1%.
Базовият сценарий за изготвянето на бюджета за догодина на финансовото министерство допуска малко по-висока годишна инфлация в края на идната година – 5,8%, но според ведомството до края на тази също трябва да има успокоение, което обаче засега не се вижда.
Сравнението с данните на Евростат за септември показва, че единствено в трите балтийски държави - Литва, Латвия и Естония, годишната инфлация е по-висока от тази в България. Там тя надвишава 20%, но това са прогнозни цифри, публикувани преди една седмица. Според тях във всички държави от еврозоната годишната инфлация се движи около 10%.
В данните за България се взема предвид т.нар. хармонизиран индекс, според който септемврийската инфлация у нас е 15,6% на годишна база. Но дори така тя пак е най-висока, ако не се смятат данните за балтийските страни и Нидерландия, където се очаква данните за септември да са за 17,1% годишна инфлация.
В най-големите европейски икономики ръстът на цените за септември се очаква да е значително по-нисък, например в Германия ще е 10,9%, във Франция – 6,2%, в Италия – 9,5% и т.н.
Показателите в тези държави доближават 30- и дори 40-годишни рекорди за тях, но за България такива сравнения не могат да се правят, защото през 1997 - 1998 г. у нас имаше хиперинфлация. При нея годишното нарастване на цените в някои месеци достигаше до 2000 процента, нещо, което не е вероятно да се случи отново.
През първия есенен месец на 2022 г. инфлацията е причинена от ред стоки и услуги, сред които горивата и енергията вече далеч не са на първо място.
Например стоките и услугите, свързани с образованието, са поскъпнали само през този месец с 5,4%, а на годишна база – с 8,1%. Това обаче се случва, макар и не толкова рязко, в началото на всяка учебна година.
Няма традиция обаче зеленчуците да поскъпват толкова много – с 5,1%, през септември. В момента това е свързано с излизането на пазара на оранжерийна продукция, която вече е много скъпа заради повишените разходи за отопление. Лошото при зеленчуците е, че през октомври те продължиха да поскъпват с още по-голяма сила, ако се отчитат цените им по тържищата.
Като цяло хранителните стоки са поскъпнали с 2,3% само през септември, а на годишна база вече струват с 25,5% повече. (Виж инфографиката). При това сравнението се прави с миналия септември, когато ръстът на цените вече бе тръгнал нагоре.
В туризма, който тази година се посъвзе от пандемията и започна да бележи рекорди, които го доближават до предпандемичната 2019 г., също има чувствително нарастване на цените. Според НСИ хотелските услуги са поскъпнали с 20% за последните 12 месеца, а храненето в ресторанти – с 27,9%. Първите оферти за предстоящите коледни и новогодишни празници, които започнаха да пускат хотели и курорти, са със стряскащи цени, които надминават 3000 лева за пакет от 3-4 нощувки в хотел с 4 или с 5 звезди.
Горивата далеч не са най-важният фактор, който определя поскъпването през септември. Автомобилните например, чието годишно поскъпване през предишните месеци беше достигнало 47%, през септември вече отчитат само 24,4% годишно поскъпване.
Природният газ през октомври вече е по-евтин, същото се очаква и за ноември. Но през септември все още цените му растяха и спрямо година по-рано той е поскъпнал с 212%, показват данните.