Ердоган се похвали, че ще прави хъб за синьо гориво за Европа

Лидерите на страните - членки на ЕС, оказват натиск върху Брюксел да ограничи цената на газа, използван в производството на електроенергия. Това показва документ преди срещата на върха на 20-21 октомври. На нея ще се обсъжда пакет от предложения, направени от ЕК във вторник, за да се намалят високите цени на енергията, които подклаждат инфлацията.

В документа се казва, че лидерите на ЕС ще одобрят като цяло предложенията - включително планове за въвеждане на алтернативен ценови показател за втечнен природен газ и започване на

съвместно закупуване на синьо гориво

между страните от ЕС.

Всяко предложение се нуждае от мнозинство от страните от ЕС - най-малко 15 членки, представляващи около 65% от населението на блока.

Предложенията на Комисията не включват незабавно ограничаване на цените на газа, което повечето страни от ЕС твърдят, че искат, но заявиха, че Брюксел може да изготви друго предложение за определяне на временно ограничение на цените на холандския газов хъб TTF при определени условия.

Тази идея - известна като “иберийския механизъм”, тъй като Испания и Португалия вече са я въвели - не беше включена в предложенията на ЕС. В проектозаключенията се казва, че ограничението на цената на газа, използван за производство на електроенергия, трябва да избягва увеличаването на потреблението на синьо гориво.

“Ограничаването на цената на газа за потребители ще се случи, но си струва да се обмисли за прилагане на ниво ЕС и схемата, реализирана в Испания и Португалия, която слага таван и на газа, използван за производство на електричество. Това наистина си заслужава да бъде разгледано на ниво ЕС”, заяви Урсула фон дер Лайен. Тя допълни, че европейците трябва да купуват и споделят газ заедно.

Шефката на ЕК обяви, че е време да се премине към следващата стъпка - създаването на истински енергиен съюз. По нейните думи взимането на мерки, и то навременни, е от изключително значение, за да бъде ЕС по-добре подготвен за следващия енергиен сезон.

Пакетът има за цел да превърне закупуването на газ в съвместна инициатива за всички членки на ЕС, за

да се избегне конкуренцията

за суровината, както и да се договори по-добра цена заради големите количества. Идеята е всяка страна поотделно да си осигури приблизително 15% от необходимия ѝ газ за зимния сезон, а след това да се премине към договаряне на съществените количества от ресурса с трети страни чрез консорциум, така че членките да запълнят своите капацитети.

Комисията също така иска да въведе “правила по подразбиране за солидарност”, които да се прилагат, когато газови електроцентрали или домакинства са изложени на риск от сериозен недостиг. Страните от ЕС ще имат 12 часа, за да отговорят на молба за солидарност от друга държава, и три дни, за да я изпълнят в замяна на адекватна компенсация.

Междувременно Реджеп Ердоган обяви, че в Турция ще бъде създаден газов хъб, през който ще се доставя газ на Европа, за което се е договорил с Владимир Путин.

“Европа отчаяно търси източници на природен газ, но Турция, слава богу, няма такъв проблем”, похвали се Ердоган.