4 сектора са най-рискови

75 на сто от икономиката на България са застрашени от трупане на нови дългове, сочат данни на един от лидерите в застраховането на кредитен риск Allianz Trade.

Дружеството понижи рейтинга на четири сектора от нашата икономика в доклада си за третото тримесечие на 2022 г. Така от “жълтата” зона на умерен риск в “оранжевата” на чувствителен преминават енергетиката, химическата индустрия, търговията, машиностроенето и производството на оборудване. В изброените браншове се наблюдава влошаване на перспективата за забавени плащания и лоши вземания на компаните.

Състоянието на българската икономика е близко до това в Европа и очакваната глобална рецесия. Намаленото потребление и повишаването на производствените цени заради ръста на цените на енергията влошават възможностите за химическата индустрия. Особено притеснителна е ситуацията за производителите на битова химия, които срещат затруднения да пласират продукцията си на по-високи цени при крайните потребители. Затова се очаква и сериозно свиване на печалбите им в сравнение с предходните тримесечия. Към това се прибавя и рискът от затруднения в производството заради нестабилните доставки на газ, се казва още в доклада.

В основата на песимистичните прогнози за сектора на търговията е намаляването на покупателната способност на населението. Очаква се турбуленция при специализираните търговци, но засега в продажбите на храна не се наблюдават сътресения. обясняват анализаторите на “Алианц”.

В енергетиката рискът също не е разпределен равномерно между всички компании и докато някои петролни и газови дружества реализират сериозни печалби, други производители са поставени пред сериозен риск от ликвидни кризи.

В доклада се посочва, че секторът на машиностроенето може да стане бърза жертва на рецесията и намаленото търсене, тъй като е силно подвластен на циклите на икономиката и кризите.

Освен това необходимостта от мащабни инвестиции е затруднена от вдигането на лихвените проценти.

Така общо от 18 мониторирани сектора у нас вече 12 са в чувствителния “оранжев” сектор. Пет са в “жълтата” зона на умерения риск, а “зеления” си статут на нисък риск запазват само софтуерните и IT услуги.

“Ревизията на рисковите рейтинги на четири основни сектора определено е предупредителен сигнал за бизнеса у нас, както и напомняне, че в условия на глобална икономика не можем да оперираме като самостоятелна екосистема”, отбелязва управителката на Euler Hermes за България Камелия Попова. По думите ѝ допълнително предупреждение за повишаване на риска е и масовото понижаване на рейтинги на сектори в цяла Европа, където често са и външнотърговските партньори на компаниите.

Въпреки понижението на рейтингите по сектори при прегледа на третото тримесечие “Алианц” запазва рейтинга на държавата без промяна на ниво B2 - “умерен риск” от забавени плащания и лоши вземания. В световен мащаб е понижен рейтингът на осем държави, сред които Литва, Латвия и Естония.

На този фон всяка четвърта фактура у нас се просрочва, показаха наскоро данни от последното проучване на “ЕОС Матрикс” за навиците на плащане в Европа и у нас за 2022 г.

Според изследването бизнес клиентите у нас бавят плащането на фактурите си средно с 22 дни, което обаче е по-малък срок в сравнение със средноевропейските нива от 24 дни.