Без приет бюджет няма да може да го въведем, от критериите само инфлацията ни спъва, твърди шефът на БНБ

Ако нямаме бюджет, макрорамка и средносрочна програма с ясни параметри, няма да може да въведем еврото на 1 януари 2024 г. Липсата на редовно правителство е сериозен проблем за напредъка ни. Ако сега изпуснем срока, следващият прозорец ще е след 10 г. Това стана ясно от думите на управителя на БНБ Димитър Радев в парламента. Той бе изслушан от депутатите за напредъка на България за влизането в еврозоната.

Свършихме голяма част от работата по отношение на създаването на работещ механизъм. Хърватия демонстрира много силен политически ангажимент към тази тема и затова ни изпревари. Имаме сериозно забавяне от около 18 месеца, но е основно по отношение на вземанията на политически решения. Дори стъпките на БНБ зависят от определени политически решения”, заяви Радев.

Според него въпросът сега бил дали България да остане неопределено дълго закотвена в дълбоката периферия на Европа, или да бъде направено общо усилие това да се промени с присъединяването ни към еврозоната.

Управителят на БНБ се обърна към депутатите с думите, че най-важният фактор за повишаване на кредитния рейтинг на страната е успешното присъединяване към еврозоната. А най-сигурно условие за влошаване на финансирането на България било бавенето на процеса на присъединяване.

Радев прикани депутатите да се фокусират върху това как да разрешат политическата криза, дали ще има редовно правителство и кога, дали ще има ефективно работещ парламент и бюджет, както и решение за мандата на управителя на БНБ и за нейното управление.

Той посочи, че имало анализ за въздействието на еврото върху икономическото развитие, инфлацията и доходите в страната. Изводът бил, че ползите от членството в еврозоната са много повече от рисковете и разходите.

Ако влезем в дискусия да правим тепърва анализи, това означава да забавим още процеса. С оглед на датата 1 януари 2024 г. става въпрос за дни, за да изпълним конкретните задачи, вече не говорим за седмици и месеци”, каза Радев.

Той допълни, че от критериите за еврото само високата инфлация е проблем за България. Много внимателно обаче трябвало да се следи равнището на дългосрочните лихви по дълга и тенденцията за тяхното повишаване на бъде овладяна.