Европейската комисия днес предложи да бъде дадено повече време на страните от Европейския съюз с най-големи дългове, за да ги намалят, предаде ДПА.
Предложението е опит за реформа на единните бюджетни правила на Евросъюза, отбелязва агенцията.
"Новите предизвикателства, като "зелената" и дигиталната трансформация и проблемите с енергийните доставки, ще изискват от нас да предприемем големи реформи и да направим сериозни инвестиции през идните години", се казва в изявление на заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровскис.
Съгласно новите правила, които биха могли да започнат да се прилагат от 2024 г., всяка страна членка на ЕС пак ще бъде длъжна да намали дълга си до поне 60 процента от брутния си вътрешен продукт и да снижи бюджетния си дефицит до поне 3 на сто от своя БВП.
Предлага се обаче да бъдат въведени "индивидуални планове" за отделните държави. Те ще позволят на страните с прекомерни дългове да разполагат с повече време, за да спазят единните бюджетни правила на ЕС. Ще бъдат вземани предвид и необходимите инвестиции, които държавите правят, например за предотвратяване на негативните климатични изменение или за прилагането на реформи, предаде БТА.
На задлъжнелите страни първоначално биха били дадени 4 години, за да "изведат изпълнението на бюджетите си на пътя на устойчивото развитие". Ще бъде предвидена възможност този срок да бъде удължен с 3 години.
Целта на актуализираните бюджетни правила е да бъде избегната ситуацията на прекомерни икономически ограничения, които създават риск за икономиките на някои страни от ЕС в дългосрочен план.
Министрите на финансите от Евросъюза трябва да обсъдят предложенията на ЕК на следващото си заседание през декември, преди да бъдат предприети последващи правни стъпки за прилагането им, отбелязва ДПА.