Електроенергийната система разполага с близо 7800 мегавата базови мощности, пикът в потреблението беше 7500 мегавата на 10 януари 2017 г. при -17°

Напрежение в очакване за зимен студ в психологическия смисъл на думата не е нужно, защото има достатъчно електрическо напрежение.

Играта на думи идва от зам.-министъра на енергетиката Еленко Божков. Успокоява, че в държавата няма да има проблем, дори всички да се греят на ток през зимата.

След падане на котировките на синьото гориво опасенията, че много домакинства ще заменят с електричество парното и газазаради високите им цени, сякаш се поуталожиха. Причината - отпадна опасността парното да поскъпне от 1 януари с прогнозираните поне 40%.

Пред “24 часа” Еленко Божков обясни, че Министерството на енергетиката е “проиграло” и вариант “всички на ток”. Резултатът показал, че мрежата ще издържи, което било записано и в специален доклад.

Най-голямо е натоварването в София, което е логично, защото е най-големият град с най-много потребители. Ако парното в столицата бъде изключено напълно, товарът на мрежата щял да е 2022 мегавата максимално - тоест блоковете в “Козлодуй” биха работили само за топлото на софиянци.

Топлофицираната част, в която домакинствата биха минали на ток, ако няма парно, ще ангажира 1593 мегавата мощности. Според измервания на “Eлектрохолд”, който снабдява с ток домакинствата в Западна България, това двойно увеличение може да бъде разпределено по мрежата средно напрежение. Но

се очаква да има локални

претоварвания,

които щели да бъдат овладени. Не се очаква те да смущават абонатите, казва Божков.

Това на практика означава, че на места токът ще прекъсва, което обаче било преодолим проблем.

И от Електроенергийния системен оператор, който държи мрежата високо напражение, гарантират, че тя ще издържи допълнително натоварване. Възможно било да се появят известни затруднения при мрежата, по която се доставя токът до домовете, но без да се стига до режим. Още повече че в по-малките градове хората се отопляват основно на въглища.

Зам.-министърът на енергетиката Еленко Божков обясни още, че България разполага с близо 7800 мегавата работещи мощности. И даде пример -

потреблението на 9 ноември

към 15,43 ч е било 4345 мегавата

- близо два пъти по-малко от мощностите

В сметката не са включени веитата, защото са непрогнозируеми. В 15,43 ч в сряда например вятърните централи покриваха 0,12% от потреблението, фотоволтаиците - 4 на сто, малките вецове - 1 на сто.

Енергетиците твърдят, че

откъм производството

на ток България няма проблем

Всички блокове на тецовете в комплекса “Марица-изток”, без седми на ТЕЦ “Марица-изток 2”, са в готовност. А спреният блок в най-голямата ТЕЦ, който е в ремонт, ще бъде пуснат в края на ноември.

Във въглищните централи на разположение са мощности от 3218 мегавата в Маришкия басейн плюс 340 мегавата на ТЕЦ “Бобов дол”.

Към тях се прибавят 2200 на АЕЦ “Козлодуй”, която вече работи на пълна мощност след пускането и на VI блок. При него имаше известен проблем, защото след планов ремонт бе пуснат на 29 октомври, но се оказа, че от охладителната система на генератора изтича водород, и той бе спрян.

Откриването на причината и отстраняването на повредата отнеха 6 дни. Блокът беше пуснат на 5 ноември. Източници, запознати с ремонта, уточниха, че са липсвали уплътнения на 3 от 11 болта и това е причината за изтичането на водород.

Към тези 5758 мегавата въглищни и ядрени мощности се прибавят топлофикациите и заводските централи с техните 500 мегавата.

С 1500 мегавата на вецовете на НЕК

системата разполага със

7758 мегавата базови мощности

Тези водни централи не включват “Чаира”, помпено-акумулиращата станция не работи от месеци заради пропуквания по перките в метално съоръжение на една от машините. Това се случи след опита за пуска ѝ след рехабилитация. Така най-голямата батерия за ток у нас е изключена.

Излизането на голяма мощност

като блок от 1000 мегавата ще е проблем

през зимата, когато потреблението се увеличава, коментират от системния оператор.

Към сметката за базовите мощности не са включени веитата, защото при тях не може да се прогнозира постоянно производство, но се е случвало вятърните централи да се явяват като спасение.

И въпреки твърденията, че България разполага с достатъчно мощности за производство на ток, непривично голям студ би поставил на истинско изпитание снабдяването.

Пример за това бе 10 януари 2017 г. Тогава се стигна до пик на потреблението от десетилетия насам и товарът достигна 7500 мегавата, припомниха от Електроенергийния системен оператор. Тогава температурите паднаха до минус 17 градуса.

Дори такъв ден да се повтори, ще напрегне диспечерите, но електроенергийната система с голяма степен на сигурност ще се справи, смятат от системния оператор, коментирайки ситуацията с тока у нас от производството до контакта.

Страната ни по линия на ЕК има договорености за

аварийна помощ

от Румъния и Гърция,

както и договори с Турция и Сърбия. Това означава, че при недостиг у нас те би трябвало да помагат с количества. На двете съседки, които не са в ЕС, ще трябва да им връщаме тока.

Ако пък електроенергията не се изнася, няма никакъв проблем да се обезпечи вътрешното потребление, казват експертите от ЕСО. 

Трите фирми, които

снабдяват домакинствата –

готови за студа

Едната проверявала електропроводите с дронове

Електроразпределителните компании, които доставят тока до дома, са готови за зимата, показа проверка на “24 часа”.

“Електрохолд”, който отговаря за Западна България, тази година е провел извънреден анализ и диагностика на зоните, в които се очаква евентуално повишаване на консумацията на електричество. Извършени бяха обходи и огледи на съоръжения, профилактика на трансформаторни постове чрез термовизионна и ултразвукова диагностика. Използвана е иновативна технология с дронове с цел да се постигне прецизен мониторинг на мрежата, обявиха от дружеството.

Подсигурени са материали, подготвени са аварийните автомобили и екипи. Извършени са плановите ремонти на електропроводите, доставящи енергия до трафопостовете, както и ремонти на мрежите ниско напрежение в насените места. Подготовката за зимата е приключила в края на октомври. Инвестиционната програма на дружеството е около 100 млн. лева за 2022 г., влагат се в подобряване на мрежата.

От “Енерго-Про”, която управлява електрическата мрежа средно и ниско напрежение в Североизточна България, заявиха, че следят потреблението още на ниво по трафопостовете. При по-голямо ползване на ток имат готовност да увеличат мощността на трансформаторните машини. Но към момента има спад с близо 5% на потреблението спрямо октомври. Съоръженията и мрежата са подготвени за зимата.

Дружеството е разработвало вариант за увеличено ползване на ток. Експерти на “Енерго-Про” припомнят, че съоръженията са изграждани със запас, защото голяма част от населението се е отоплявало с акумулиращи печки, които са с мощност 5-6 киловата и мрежата е съобразена с тях. Климатиците са с мощност 2 киловата, които падат след затопляне на помещението. Една духалка също харчела 2-3 киловата.

От ЕВН - собственик на електрическата мрежа средно и ниско напрежение в Югоизночна България, както и на топлофикацията в Пловдив, казват, че са готови да осигуряват ток и парно - каквото клиентите им си изберат. В топлофикацията в Пловдив са пред пускане в експлоатация на три нови водогрейни котела, с които да се осигурят парно и топла вода на пловдивчани. И експертите на ЕВН следят всекидневно потреблението на ток.

Няма да има големи проблеми с мрежата, дори всички да се отопляват с ток.
Няма да има големи проблеми с мрежата, дори всички да се отопляват с ток.