Изкуственият интелект, ключова технология за дигиталната трансформация, играе все по-важна роля за ускоряване на стремежа на Китай за индустриално надграждане и насърчаване на задълбочената интеграция на цифровата и реалната икономика. Развитието на китайската AI индустрия постига значителен напредък в последните години, като възможностите за технологични иновации в някои области се нареждат сред най-добрите в света, съобщи радио Китай.
Доклад на Станфордския университет показва, че миналата година Китай е подал повече от половината заявки за патенти в сферата на технологиите за изкуствен интелект в света. Китай продължава да е водещ в света по брой научни публикации за AI, доклади от конференции и свързани публикации. В доклада се казва още, че китайските изследователи са най-продуктивните през последните години, публикувайки 27,5 процента от всички статии в научни журнали за изкуствен интелект по света, докато изследователите от Съединените щати представляват 12 процента.
Официалните данни показват, че стойността на основните индустрии на AI в Китай надхвърля 400 милиарда юана (56,6 милиарда долара), а броят на свързаните предприятия възлиза на повече от 3000.
Китайските технологични компании инвестират сериозно в изследвания и разработки, базирани на AI. През 2017г. „Байду“ беше избран да ръководи създаването на национална лаборатория за изкуствен интелект в дълбокото обучение (Deep learning - техника за машинно обучение, която учи компютрите да правят това, което е естествено за хората: да учат чрез пример). Технологиите в тази сфера на изкуствения интелект се прилагат изключително силно в областта на самостоятелните автомобили.
Целта на интелигентната трансформация на индустриите и обществото, донесена от AI, е да се задоволят нуждите на хората — да се направи технология, която да служи на човечеството, като създава повече стойност и допринася за обществото. Задълбочената интеграция на цифровите технологии с реалната икономика допълнително ще засили предимствата на Китай в глобалните вериги за доставки.