В търговете, които обявяваме, задължително изискваме сертификат за произход, така че газът от гръцките партньори, не е от руски произход. След като влезе в гръцката мрежа той се смесва с газа, който е в тръбите. Последният танкер, който разтовари, е от Норвегия, отговори Росен Христов, на въпросите на депутатите на енергийната комисия в сряда. 

Отговорът на министъра беше провокиран от въпроса на Ивайло Мирчев от ДБ, който попита дали е възможно още да вкарваме руски газ, тъй като е разтоварен танкер на гръцката компания "Милитинеос" на терминала при остров Ревитуса. 

Веднъж газът попаднал в системата влиза в България от 2 точки. Няма как да контролираме каква молекула на газта точно влиза. Ние плащаме за газ от различни източници. Тръжната процедура печели този, който даде по-ниска цена, допълни министърът и пак подчерта, че задължително се изисква сертификат. 

При изслушването на министъра в енергийната комисия стана въпрос и за ниската цена на природния газ в момента. 

От думите на Христов стана ясно, че  е променен подходът за купуване на газ, като всички доставки минават през конкурентни процедури. Това е причината цената на природния газ в страната да е значително по-ниска от борсовия индекс в Европа. 

"Ние вървим малко по-напред от Европа регионално, като се  опитваме да направим по-големи процедури за по-големи количества, което дава желания икономически ефект", заяви енергийния министър. 

Пускането на интерконектора с Гърция, допълнително намали цената.  В тази връзка  Георги Самандов от "Български възход" попита на какъв етап сме относно подписването на договор за междусистемна свързаност с Турция. 

Енергийния министър каза, че от турската страна отказват да подпишат този договор и, че с тях имаме само спот договор за разтоварване на танкери. 

Договорът за междусистемна свързаност между двете държави е исторически, от 2009 г., когато България остана през януари дни наред без газ, заради спрени доставки от "Газпром", има подписан меморандум, който е необвъзрващ документ.