За 11 г. инвестициите са 512 млн. лв., построени са нови водопроводи колкото от столицата до Варна
634 млн. лв. ще вложи “Софийска вода” при удължаване на договора до 2034 г.
“Софийска вода” и нейният мажоритарен собственик - френската компания “Веолия”, искат удължаване на концесионния договор за водата на София до 2034 г., или с нови 8 години и 4 месеца. Това стана ясно на пресконференция, на която мениджърите отчетоха какво е вложила и променила френската компания във ВиК инфраструктурата на столицата, както и какво възнамерява да инвестира и да развие, ако концесията бъде удължена. Дали това ще стане, ще решава в четвъртък Столичният общински съвет.
Сега действащият договор е до 2025 г., а опциите след изтичането му са нова концесионна процедура или прехвърляне на активите към общинско дружество.
534 км нови водопроводи са изградени в София, което е разстоянието от столицата до Варна. Така онагледиха част от инвестициите за 11 г. мениджърите на концесионера на ВиК инфраструктурата в столицата - дружеството “Софийска вода”. Изградените и подновените канали са 73 км. Вложенията за 11 г. са 512 млн. лв. Ние осезаемо надградихме, променихме инфраструктурата на София, заявиха от компанията.
Дванайсет години “Софийска вода” и “Веолия” успешно управляват ВиК инфраструктурата на София в съвместно дружество със Столичната община, заявиха Франсоа Деберег - шеф на “Веолия” за България и Гърция, Васил Тренев - изпълнителен директор на дружеството, както и Станислав Станев и Любомир Филипов от ръководството.
Те отчетоха направеното досега, след като през 2010 г. французите поеха концесията в София.
Тренев заяви, че компанията е запазила инвестиционната програма при една от най-ниските цени на водата не само у нас, но и в Европа. Когато “Веолия” поема концесията, загубите на вода си били 60, сега са сведени под 40%, което се оценява като сериозна стъпка.
Спестените количества през 2021 спрямо 2010 г.
са 78 млн. куб. м, което е потреблението на
столицата за една година
Ако язовир “Искър” през 2010 г. е имал запаси за задоволяване на нуждите на града за две години, сега заради спестените загуби има спокойствието със запас от пет години. При засушаване, което може да продължи година, две, три, имаме гаранция за водоснабдяването на града, каза Станислав Станев.
За времето на “Веолия” в София авариите по ВиК мрежата са намалели наполовина. Така все по-рядко се стига до спиране на водата, разкопаване на улици. Работи се с иновативен софтуер, който позволява да се насочат инвестициите там, където има най-голям ефект.
“Софийска вода” е водеща в Европа
по чистота на водата
София е на второ място на континента и на шесто в света за 2021 г. в класацията за индекса за оптимизацията на водата на сп. “Икономист”, изпреварвайки Лондон, Париж и Мадрид.
Столичната пречиствателна станция за отпадъчни води произвежда биогаз, а от него топло- и електроенергия, която е повече, отколкото е потреблението на станцията. Тази енергийна независимост дава възможност клиентите на компанията да не усещат турбуленциите на енергийния пазар.
С удължаване на концесионния договор се ангажираме да инвестираме още 634 млн. лв., което е 53 млн. лв. годишно, от които 11 млн. в канализация, заяви Тренев. Така от 2010 до 2034 г. вложенията ще станат 1,15 млрд. лв. 337 млн. от инвестициите ще са за покриване на регулаторните изисквания за качество на водата. Около 165 млн. лева са за ангажименти, които вече са поети от дружеството за периода до 2025 г. За разширяване на канализационната мрежа са предвидени 113 млн. лева, които са включени по искане на общината. Останалите средства са за постигане на енергийна независимост на дружеството и за други инвестиции.
Целта за намаляване на загубите към 2030 г. е под 30%. Тогава вече София ще се приближи по тези показатели към столиците на Централна и Западна Европа.
До 2025 г. компанията цели да покрива изцяло нуждите си от енергия чрез възобновяеми източници. “Софийска вода” ще изгражда фотоволтаична централа до пречиствателната станция с мощност 2440 киловата.
От “Софийска вода” са се съгласили и да намалят нормата на възвръщаемост от 17 на 13 на сто. Включва се и забрана за разпределяне на дивидент, ако са изпълнени под 85% от заложените годишни инвестиции.