Колкото по-висока е цената, толкова по-високи могат да бъдат компенсациите. Зависи какво ще бъде записано в законопроекта. Много вероятно е да падне малко цената за всички, да не е само отстъпка за най-бедните. Но това ще бъде трудно решение за правителството, не за "Лукойл".

Това заяви икономистът Красен Станчев пред Нова тв в коментар след договорката на правителството "Лукойл" да плаща изцяло данъците си в България.

Защото когато падне цената, ще падне и приходът от ДДС. По-скоро очаквам задържане на цените на това равнище, поради няколко обстоятелства - международното равнище, дали ще има износ. Българското правителство ще трябва да обясни в ЕК защо трябва да има износ, коментира Станчев.

Ако "Лукойл" запази производството си, това, което прави компанията, може да бъде изнесено от всеки друг. Вероятно имат няколко компании или могат да отворят нова, която да купува нефт. Износът е около 60% от производството на предприятието и той отива в Армения, Молдова, Украйна и страни, които са против войната.

Не виждам как ще стане увеличението 7 пъти на данък печалба. 700 млн. са по-малко от това, което на година плаща "Лукойл" като ДДС. Значението на компанията е доста по-голяма от чисто фискална гледна точка, смята икономистът.

Калкулациите и сметките, които чухме през последните месеци, объркаха потребителите, коментира пък Живодар Терзиев от Българска петролна и газова асоциация.

Войната така промени структурите на пазарите, че е нормално всеки инвеститор да търси решения, които са по-изгодни за него. Ще има веднъж печалба от нефта, имаме висока добавена стойност в производството, и когато се обложи свръхпечалбата 33%, както и нормалната печалба, оттам произтича тази прогнозна сума от 700 млн., обясни той. Как ще бъдат компенсирани нуждаещите се - можело да става през ваучери, плащания на конкретни суми. Ако е за всички, ще е с 20-30 стотинки на литър. Ако е за целеви групи - по-голяма ще е сумата, може да е и до лев, сметна той.

Това е начинът, по който българското служебно правителство намери начин да вземе сумите, които ще бъдат възможни от реализираната печалба, обясни Терзиев. Трябва да приложим всички усилия рафинерията в Бургас да работи ефективно, защото на него разчитат и трети страни. Ако производството на рафинерията бъде спряно, трудно ще се възстанови. А колкото повече и по-ефективно работи, играчите от други страни ще бъдат затруднени да доставят своите продукти на българския пазар, допълни той.