За програмния период 2014 - 2020 г. Кохезионният фонд на ЕС осигури финансиране в размер на 63,4 млрд. лв. за 15 държави членки - България, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения. През периода 2021 - 2027 г. ЕС отпуска 42,6 млрд. евро за Кохезионния фонд. През юни тази година ЕК прие споразумение за партньорство с България на стойност 11 млрд. евро, което определя инвестиционната стратегия на страната в областта на политиката на сближаване.

Фондовете по линия на политиката на сближаване ще насърчават икономическото, социалното и териториалното сближаване в българските региони и ще спомогнат за изпълнението на основните приоритети на ЕС, като например екологичния и цифровия преход. С тези средства ще бъдат подпомагани и области на политиката, в които България има потенциал да отбележи напредък и да намали регионалните различия в рамките на страната. Споразумението за партньорство обхваща Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд плюс Кохезионния фонд, Фонда за справедлив преход и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури.

Освен постигане на кохезия с европейските региони, през новия програмен период се цели и намаляване на различията в социално-икономическото развитие между северните и южните региони на България.

В началото на октомври ЕК одобри първата голяма инфраструктурна програма за България - "Транспортна свързаност". ЕС отпуска 1,61 млрд. евро, една от най-големите суми за българските програми за сближаване през програмния период 2021 - 2027 г. Предвидените инвестиции ще насърчат използването на екологосъобразни видове транспорт и алтернативни горива, ще подобрят качеството на пътната, железопътната и морската инфраструктура и ще допринесат за намаляване на вредното въздействие на транспорта върху околната среда.

2,4 млрд. евро от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд ще помогнат на България да постигне целите си в областта на климата. Фондът за справедлив преход ще предостави 1,3 млрд. евро, за да се гарантира социално и икономически устойчив преход.

За програмния период 2021 - 2027 г. е предвиден тройно по-голям ресурс за справяне с младежката безработица в България - 315 млн. евро. За справяне с детската бедност са отделени близо 136 млн. лв. от Европейския социален фонд, които ще бъдат насочени към мерки по Програмата за развитие на човешките ресурси (ПРЧР) и Програма "Образование".

Над 170 000 заети и безработни ще бъдат включени в обучения за придобиване на нови умения по Програма "Развитие на човешките ресурси" (2021 - 2027 г.), а над 160 000 души ще бъдат подготвени за дигиталния преход на икономиката. По процедурата "Започвам работа", която е първата за България в новия програмен период 2021 - 2027 г., до края на 2026 г. над 735 млн. лв. ще бъдат насочени към мерки за насърчаване на заетостта на 115 000 младежи.

През март на Осмия форум по въпросите на сближаването, ЕК стартира "Kohesio" - нова публична платформа, съдържаща цялата информация относно 1,5 милиона проекта във всички 27 държави членки, финансирани от Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд и Европейския социален фонд от 2014 г. насам. Платформата предлага пълен набор от информация за сближаването. Само с няколко кликвания всеки може да научи точно как ЕС инвестира в регионите и градовете с цел да се насърчи сближаването, включително икономическото, социалното и териториалното сближаване. 

Политиките на сближаване на Европейския съюз (ЕС) включват инвестиции в национални и регионални програми за стимулиране на растежа, заетостта, социалната интеграция и по-доброто сътрудничество. Кохезионната политика има дългосрочни цели, разрешава специфични проблеми на регионално и местно ниво. Тя се осъществява чрез специално създадения през 1994 г. Кохезионен фонд, който осигурява финансиране за проекти в областта на околната среда и трансевропейските мрежи в държавите членки на ЕС, чийто брутен национален доход на глава от населението е по-малък от 90 процента от средното за ЕС.