Обръщам се към вас с огромната молба да не манипулираме народните представители с данните, които изнасяте за дълга. Вие казахте, че нарушаваме Маастрихтските критерии и съобщихте данни, че 2021 г. бюджетът е завършил с 3%, а този през 2022 г. също с 3%. Критериите са на начислена, а не на касова основа, това вие много добре знаете. Тази година ще завършим по Маастрихтските критерии с дефицит 4,4%“, каза Кирил Ананиев, обръщайки се към Асен Василев и Кирил Петков.

Ако гласуваме вашата декларация, вие оспорихте цифрата на бюджетния дефицит. Добре, да предположим, че МФ ще подобри управлението на своите разходи и дифицитът ще бъде около 5-5,5% или между 8-9 млрд. лв. За да се изпълни това, което сте записали във вашата декларация, да се внесе бюджет с 3% дефицит, при положение, че и вие, и БСП ще заложите социални разходи, това означава, че служебният кабинет, трябва да свали дефицита под 2%. Това означава, че служебният кабинет трябва да намали публичните средства на ведомства и общини с 3-4%, което представлява 15% намаление на разходите, за да постигнем това, което сте заложили във вашата декларация, коментира още Ананиев.


Причината да се внесе бюджет с дефицит 3%, е защото служебния кабинет и предложил два варинта – за 3% и 6%. Каквито и разходи да бъдат предложени, вие знаете че трябва да се вмъкнем в рамката от 3%, отговори Асен Василев от ПП.


Г-н Ананиев не се хващайте на тази въдици. 3% дефицит пък ние ще видим после още колко разходи ще ни трябват и ще идим колко БВП ни трябва. Над 200 млрд дълг ще стигнем, гарантирам ви. Това е много плосък номер, контрира веднага Асен Василев, Делян Добрев от ГЕРБ.

Служебното привителство няма как да съкратят токова бюджета на министерствата, защото не е в компетенциите на едно служебно правителство. Приемете че кабинета е направила един бюджет със свои политики и само след 20 дена се избере нов правителство със своя програма. Тогава каво се случа с този бюджет. Нямам детайлно разботен такъв с 3% дефицит, само казаха какви са вариантите. Няма свръх задължала даржава, която да поддържа свръх икономически растеж. Не приемам да се прави бюджет на сгрешена макро икономическа прогноза, обясни пак бившият министър на финансите Кирил Ананиев от ГЕРБ.


Петър Чобанов пък от ДПС пък предложи редакционно предложение на декларацията. Да бъде заменена думата „незабавно“, със „ в срок от един месец след предоставяне на консенсусна рамка за политики от страна на Народното събрание при гарантиране на фискална стабилност“.
Той още призова да се приеме това редакционно предложение и каза, че се намираме в неразумно финансово положение. Обясни, че проекцията на този бюджет за следваща година показва 11 млрд дефецит и 15 млрд дълг.


Асен Василев от ПП веднага го попита дали ако те приемат тази поправка, дали партията на Чобанов ще приемат декларацията, но не получи отговор.

Въпроса е принципен. Не е работа на служебното привителство да прокарва политики, ако искаме те да внесат бюджет защо сме тук. Това може да стане само с мнозинство. Не е проблем да изкараме още 6 месеца с удължване на бюджета. Ако сега отворим бюджета ще се напълни с всякакви предложения , които няма да изпълним, каза Димо Дренчев от „Възраждане“.


Цончо Ганев, определие ПГ на ПП, като копие на ГЕРБ. Като допълни, че „Продължаваме промяна“, за всичко обвиняват ГЕРБ, но те били същите.
Загубихме цял ден да се биете в гърдите, предлагайки декларация в която нищо не казвате. Това е върховна фома на пупулизъм. Не е нормално, призоваваме това евроатлантическо мнозинство седнете и се разберете нищо не ви дели и разделя. Благодарение на политиките на ПП няма да влезем в еврозоната. Не е удобно зад вашите гърбове да се крият „Демократична българия. Те обещаваха че ще намалят данъчната тежест над IT сектора и не го правиха. Призоваваме да има постояннен бюджет, гласуван с мнозинство, но зад редовно правителство, което да носи отговорнст, без пупулизъм.


Асен Василев от ПП, веднага излезе на трибуната, за да защити „Промяната“, като помоли да не бъдат сравняни с ГЕРБ, които били "политически импотентни".