Росица Велкова: Ще дадем отговори на всички въпроси, които тревожат хората

Каква е нагласата на хората за приемането на еврото, какво ги тревожи, какво притеснява бизнеса и какви са причините? В търсене на отговорите, служебният финансов министър Росица Велкова, която е и национален координатор, поръча специално социологическо изследване, чиито резултати тя представи пред журналисти.

„На базата на това изследване започваме усилено да работим за даване на отговорите на всички въпроси, които вълнуват обществеността и бизнеса. Ще работим с кметовете и с наместниците, защото те са най- близо до хората. Еврото ще има сайт, ще има и безплатна телефонна линия, на която всеки ще може да задава своите въпроси“, заяви Велкова.

Боряна Димитрова от Алфа Рисърч представи резултатите. Според нея недостатъчната информираност е основна причина за това 35, 8% от хората по-скоро да одобряват въвеждането на еврото, а близо 50% са против. Като аргумент за това тя подчерта, че нагласата при бизнеса е обратната -
64% одобряват, 33% са на обратната позиция.

Данните от изследването показват, че 1/3 от пълнолетните граждани одобряват въвеждане на еврото- 15% са категорично за, а 18% са по-скооро за. Полярно е мнението на 23% от хората, които не одобряват и на 27%, които са категорично против. Две трети от бизнеса – 47% напълно и 18 по скоро са за от бизнеса. Има пряка връзка между очакваните ефекти от въвеждането на еврото кореспондират с тези нагласи- 59% очакват позитивен ефект върху икономиката, а 61% - върху тяхната фирма. Два – три пъти по-ниски са песимистичните нагласи- 28% са скептични за последствията върху икономиката, а 18% - за ефектите върху компанията им.
Въпреки скептичността си, 59% от хората очакват по-лесно и удобно разплащане при пътуване в чужбина, 37% предвиждат увеличаване на търговията ни с други държави. Много повече- 2/3 от бизнеса очаква улесняване на търговията, всеки втори подчертава по-голяма стабилност и предвидимост на банковия сектор, както и на по-евтин кредитен ресурс, като са важни предпоставки за развитието на бизнеса.
Най-големите страхове на хората от еврото са: 69% са притеснени от измами и спекула, 57% допускат, че ще има надуване на цените от търговците и 55% са притеснени от инфлация. Въпреки притесненията си 1/3 от хората допускат, че ще има проблеми, но ще са краткосрочни и преодолими. Други 28% са убедени, че ако те бъдат предотвратени, или бързо овладени, ще променят нагласата им.

Най-песимистично настроени към еврото са хората с по-ниско образование, възрастните с по-ниски доходи, които живеят в по-малките населени места. По-образованите и с по-високи доходи от по-големите градове са оптимистично настроени.

В търсенето на причини за песимизма, изследването показва, че има връзка между песимизма и опасенията на хората от еврото са свързани с техния статут- 23% от пълнолетните българи никога не са били в страни от ЕС, 77% по-рядко, а 30% са били поне веднъж в годината. При бизнеса контактите са още по-интензивни – 46% от предприемачите на високи позиции редовно пътуват в страни от ЕС.

Близо 44% от гражданите са използвали евро през последната година, 37% са извършвали банкови преводи, всеки десети използва еврото като средство за спестяване а 9% - при продажба или наем на жилища, коли земя. Най-ограничен опит в използването на еврото – както от тях самите, така и от обкръжението им – имат възрастните хора, тези с основно образование и много ниски доходи, живеещи в селата. Над 75% от тях заявяват, че по никакъв повод досега не са използвали евро.
Въпреки опасенията си 60% от анкетираните българи смятат, че сравнително лесно ще се адаптират към еврото, 34% са на противоположно мнение.
Очакванията към подробна информация за еврото са подредени така: 55% искат да знаят кой ще следи и санкционира за измами, 47% дали ще има фиксиран курс при обмяната на левове в евро и какъв ще бъде той, 46% – къде да сигнализират за некоректни търговци, и 46% ще има ли такси при обменянето на левове в евро, а 40% се вълнуват колко време цените в магазините ще се обявяват в двете валути и докога ще може да се плаща и в лева, и в евро.