Министърът на иновациите и растежа Александър Пулев участва в Кюстендил в мобилна приемна заедно с областния управител Александър Пандурски, предаде БТА. Целта е на място с представители на местната власт да покажем на бизнеса всички възможности за кандидатстване за европейски средства, каза министърът. Той посочи, че заедно с екипа си вече е обиколил цялата страна, а в Кюстендил днес е последната, 28-ма среща.

Приключихме успешно фаза 1 - одобрението на базовия ресурс и влизаме активно във втората фаза - мерки и процедури, каза министър Пулев и уточни, че в следващите шест месеца Министерството на иновациите и растежа "ще налее" 1 млрд. лв. в подкрепа на микро и малките предприятия, под формата на общо седем процедури и мерки.

"Държавата продължава да работи, въпреки условията на служебен кабинет. Заварихме нула одобрени програми за нула лева, към настоящия момент имаме одобрени всички 10 програми за 20 млрд. лв.", каза министър Пулев.

Той посочи, че общият ресурс, който ще управлява министерството по линия на структурните фондове, е 5 млрд. лв. и припомни, че двете основни програми бяха одобрени на 3 октомври и 5 декември. Те са "Конкурентоспособност и иновации в предприятията", с общ ресурс от близо 3 млрд. лв. и програмата, свързана с научни изследвания, с бюджет от 2 млрд. лв. "От този месец започваме активно да отваряме мерки по тях", допълни министърът.

Министър Пулев посочи, че Планът за възстановяване и устойчивост работи въпреки спекулациите. "Имахме две процедури за кандидатстване - за технологична модернизация, където очаквахме около 1000 проектни предложения и получихме около 2500. Първите одобрени по първата процедура са 953 фирми. По втората процедура по плана - за внедряване на информационните и комуникационни технологии и кибер сигурност, тече финална селекция на спечелилите кандидати. Получихме над 7700 инвестиционни намерения за над 146 млн. лв., надявам се в началото на февруари да обявим и печелившите кандидати", каза още министърът.

От думите му стана ясно още, че по приоритетните направления - Плана за възстановяване и устойчивост, програмите за конкурентноспособност и за научни изследвания, през следващите шест месеца е отворен ресурс за кандидатстване в размер на 1 млрд. лв.

На приемната присъстват още Красимир Якимов, началник на кабинета на министъра, Илияна Илиева, главен директор на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" към МИР, представители на местния бизнес и работодателски организации.

Четиринадесет проекта по първата процедура от Плана за възстановяване и устойчивост - за технологична модернизация, за над 4 милиона лева, са одобрени за Кюстендилска област, каза Красимир Якимов, началник на кабинета на министъра на иновациите и растежа, по време на работна среща в Кюстендил.

Общият брой на подадените проектни предложения е бил 44, на стойност над 9 милиона лева. По втората процедура - за внедряване на информационните и комуникационни технологии и кибер сигурност, в Кюстендилска област са кандидатствали 62 проектни предложения за 1,2 милиона лв.

По отношение на Българската агенция за инвестиции, в област Кюстендил има три сертифицирани проекта за над 350 милиона лева, със заявени над 1600 работни места, каза Красимир Якимов. Той посочи още, че в региона има регистрирани над 6000 предприятия, като 99 процента от тях са микро, малки и средни.