"Вчера в комисията обсъждахме общ текст, който да излезе от всички членове и представители на всички политически партии. Текст, който предоговаря тези 40%, които притесняват заетите в комплекса "Марица изток" Давайки го като общ текст ние показваме едно обединение около тази притеснителна за тези хора тема", така депутатът от "Продължаваме промяната" коментира в предаването "Денят започва" по БНТ казуса с въглищните централи.
"Когато Планът беше изготвян ситуацията беше различна. В момента трябва да отчетем и войната в Украйна и търсенето на електроенергия. Именно това ни дава обосновката, която трябва да бъде изложена пред Брюксел, за да се търси предоговаряне и въз основа на новия инструмент REPowerEU. Инструментът дава такива възможности за предоговаряне, с цел гарантиране на доставките, независимост от руски горива. Именно това ни дават нашите въглищни централи и мините. Един български ресурс, който ние винаги сме отстоявали тази независимост, да се възползваме от това, което имаме и те да продължат да работят на максимална мощност", каза Рибарски.
"Това е нещо, което ще трябва Министерски съвет да предоговаря, да засегне тези 40%, които са проблем. Има и други, заложени в текста части от ПЛана, които евентуално да бъдат преструктуриране. Винаги едно предоговаряне означава спиране на плана, започване на разговори и евентуално и от двете страни трябва да се постигне някакъв компромис", така депутатът от ПП отговори на въпрос дали тяхното запазване означава отказ от Плана за възстановяване и устойчивост.
"Ние разчитахме на това, че по един естествен път тези мощности ще намалят своето производство, но в момента ситуацията не е такава. Ние виждаме, че в момента се нуждаем от тази енергия и периода, в който тя ще трябва да се ползва е необозрим", каза още Рибарски.
Очаквайте подробности!