• Държавата при необходимост ще може да поема контрол над “Лукойл Нефтохим”
  • Ще има право и да прекрати концесията за пристанище “Росенец”

Още 23 дни горива ще могат да се изнасят свободно от България. От 5 февруари тези, които са произведени от руски петрол, ще може да отиват само към Украйна. Продукти, за които няма пазар у нас и в ЕС или не могат да се съхраняват, ще може да бъдат търгувани за трети страни.

Това решиха окончателно депутатите в петък с приети промени на второ четене в специален закон, внесен от ДПС. На практика горива у нас сега се произвеждат само от руския нефт и текстовете означават, че свободният износ спира от 5 февруари.

България може да получава руски нефт до края на 2024 г., но продуктите от него остават за вътрешно потребление с изключение на посочените два случая.

Мотивите за гласуването на закона са, че

не трябва да се допуска злоупотреба с изключението, направено от Брюксел специално за страната ни,

когато беше наложено ембаргото за руски стоки.

Новите текстове предвиждат, ако петролът е с произход друга страна – например Казахстан, но транзитно е преминал през територията на Русия, да няма проблем да бъде внесен в България, а горивата от него да бъдат изнесени.

Контролът върху спазването на забраната за износ се възлага на митниците, а  НАП ще следи за сделки на вътрешния пазар. Предвидени са и глоби за неизпълнение на закона - от 20 000 до 50 000 лв. при първо нарушение и от 200 000 до 500 000 лв. при повторно нарушение. За нарушение ще се смята и неподаването на декларация за внос на суров руски петрол или нефтопродукти с произход Русия не по-късно от 7 дни преди да бъде осъществен.

Депутатите въведоха и акциз за продуктите на рафинерията, като приходите ще отидат във фонда, от който се изплащат компенсации на бизнеса заради високите цени на електроенергията.

С промяна в друг закон, предложен от “Демократична България”, се даде възможност при необходимост

държавата да може да поеме оперативен контрол над рафинерията “Лукойл Нефтохим Бургас”.

Това може да стане, когато е налице опасност от засягане на националната сигурност, злоупотреба с монополно положение или нарушаване на ограничителни мерки, които са наложени от международни организации и са задължителни за България.

Специалният управител ще се назначава със заповед на министъра на икономиката и индустрията след проверка от Консултативния съвет на съответните обстоятелства, в който влизат 10 министерства, ДАНС и КЗК.

Оперативното управление ще се поема за шест месеца с възможност да се удължава само веднъж за същия срок.

Според вносителите от “Демократична България” това не означава национализация на рафинерията, а се прави с цел защита на потребителите. Държавният управител ще има права да взима решения само за оперативната дейност на рафинерията.

С други текстове пък бе дадено право на държавата да прекрати концесията на пристанище “Росенец”, която в момента се държи от “Лукойл”. Това ще е възможно, ако България поиска прекратяване на дерогацията за вноса на руски нефт. Тогава ще се дава право концесията за нефтеното пристанище да бъде прекратена и управлението му да бъде поето от държавата. Тя ще събира такси за ползването му от компаниите, които внасят петрол.

В четвъртък депутатите приеха други законови промени,  свързани с “Лукойл”. С тях

държавата се надява да събере тази година  поне 2 млрд. лв.,

облагайки два пъти печалбите на рафинерията.

Веднъж тя ще прави вноска при вноса на руски нефт, която ще постъпва във фонда за енергийна сигурност. Сумата ще се определя от разликата в цената на петрола сорт “Брент” , като от нея ще се изважда тази на руския сорт “Уралс”. 70% от тази разлика ще се умножават по обема горива, пуснати на пазара, и получената сума ще постъпва във фонда.

   Според текстовете на приетия закон кабинетът трябва да изготви механизъм за подпомагане на физически лица за транспорт.