Интересите на търговските вериги в страната съвпадат с тези на гражданите и на правителството да не се допуска висок ръст на цените. Това се казва в становище на Сдружението за модерна търговия, в което членуват почти всички големи търговски вериги в България. То бе разпространено в петък, след като вече втора седмица правителството се опитва да намери начин да обуздае цените на хранителните стоки от първа необходимост и обяви, че ще се проверяват внимателно търговските надценки.
От сдружението казват, че са сериозно притеснени от “зачестилата популистка реторика” на публични фигури, с която се хвърля петно върху търговците с храни в България.
“Настройването на широката общественост спрямо цял един сектор от българската икономика не кореспондира с отговорно поведение, насочено към сдържане на инфлационния натиск. Още повече в момент на предстоящи съдбоносни решения за страната ни като членството на България в еврозоната, при които е особено важно партньорството между бизнеса и институциите и търсене на работещи решения”, се казва в становището.
Добавената стойност в сектора е 1,6 млрд. лв. годишно, казват търговците в отговор на твърденията, че тази търговия не създавала никаква добавена стойност. Търговците заявяват още, че причините за случващото се с цените трябва да се търси в други посоки, например в глобалния недостиг на суровини, в по-дългите транспортни пътища за българския пазар в сравнение с Централна и Западна Европа и в последиците в световен мащаб от военния конфликт. Затова според тях прилагането на непазарни подходи като например таван на цените би влошило конкуренцията, а това би довело до допълнително повишение на цените. И съветват правителството да обърне внимание на дългогодишното неглижиране на проблема с разпределението на агросубсидиите, което според тях е довело до недостатъчно местно производство.