Държавната фирма заменила български фермери с унгарски внос

Мляко от Унгария в сиренето и кашкавала на държавната “Ел Би Булгарикум” вкисна, а заедно с него и изпълнителният директор на фирмата.

Николай Маринов бе уволнен в понеделник от принципала на дружеството - Държавната консолидационна компания. С него си отиде и шефката на съвета на директорите Невена Петрова. И двамата изкараха на постовете си три месеца - от началото на декември 2022 г.

Пак в понеделник, но не е ясно преди или след отстраняването си, Маринов обяви решение да намали цените на млеката на “Ел Би” с 5-10%, а на кашкавала и сиренето - с над 30%. Така държавната компания щяла да е по-близо до хората и да отговори на техните потребности.

“Надяваме се големите търговски вериги да последват примера ни”, каза Маринов.

От ДКК твърдят, че Маринов е огласил иначе радостната новина за хората в деня на уволнението, за да спаси поста. И дават пример, че за килограм кашкавал трябват 10 литра мляко. Според подписания от Маринов договор за доставка само суровината излизала около 15 лв. В тази сума не са калкулирани никакви други разходи, казват от ДКК, което значело, че новите цени са на ръба на себестойността на продукта.

В крайна сметка цените ще останат по-ниски, докато решението на Маринов се провери от новото ръководство.

В сряда спорът се ожесточи, след като уволненият директор намеси и министъра на икономиката Никола Стоянов.

Последваха отговори от министъра, от новия директор на “Ел Би Булгарикум” Владимир Русев и шефа на ДКК Венцислав Димитров.

От техните думи стана ясно, че основата на скандала не са намалените цени, а това откъде се доставя млякото. Договорите с видински производители били прекратени изключени нови - с посреднически фирми, внасящи мляко от Унгария.

Според Маринов унгарското мляко се появило по искане на министър Никола Стоянов, който лобирал за договор с компанията “Милки Груп Био”. Тя предлагала 1,45 лв. за литър, докато българското струвало между 1,15 и 1,30 лв. (Какво каза още Маринов, виж по-долу).

Никола Стоянов категорично отрече тези обвинения. По негови думи Маринов му се оплакал, че натиск му оказвала вече уволнената шефка на съвета на директорите Невена Петрова. (Позицията на министъра виж по-долу)

Версията на Владимир Русев и дългогодишния юрисконсулт на “Ел Би” София Секулова е различна - компанията изобщо няма отношения с “Милки Груп Био”. Те разказаха, че още със стъпването си в длъжност Маринов е прекратил договорите с български фермери, но е започнал да работи с фирми посредници - “Интегрални системи за автоматизация и контрол - И.С.А.К.” и “Уайт Голд Трейт”.  Владимир Русев

Владимир Русев

Едната била учредена дни преди да получи договор от държавната компания. Те внасяли мляко от Унгария, Полша и Румъния за 1,52 лв., или с 40% по-висока от българското. Освен това за всяка доставка се плащало авансово.

Направените поръчки били за над 5 млн. тона за следващите 6 месеца, докато Ел Би обработва по 600 хил. тона месечно. Така големи количества суровина отлежавали в складовете.

Освен това според млякото не отговаряло на заложените параметри, поради което част от произведения кашкавал вече започнал да плесенясва.

Въпреки това новото ръководство увери, че предлаганата на пазара продукция е отбрана и с най-добро качество.

Второто основно обвинение от ДКК срещу Николай Маринов е, че едно от първите му решения било да закупи автомобили на завишена цена. Той избрал неоторизиран дилър и поръчал три товарни и два леки автомобила. Цената на двете коли е по 100 000 лв. с базово оборудване. Парите били платени авансово без гаранции, че колите ще бъдат доставени, а вече два месеца това не се случва. Проверка при производителя показала, че такава кола може да се купи за около 60 хил. лв.

В ДКК постъпвали много сигнали, заради което от Ел Би изискали документи, но Маринов умишлено забавял предоставянето им, твърди още Венцислав Димитров. В крайна сметка той разпоредил да се спрат всякакви плащания до предоставяне на всички документи за съмнителните практики в дружеството, но заповедта не е спазена.

Николай Маринов: Натискът започна, след като  отказах да вземаме от Унгария, а не от видински  фермери

Уволненият изпълнителен директор на “Ел Би Булгарикум” Николай Маринов заяви, че безпрецедентният според него натиск от страна на ръководството на Държавната консолидационна компания (ДКК) спрямо него започнал от средата на януари след негова среща със служебния министър на икономиката Никола Стоянов. Николай Маринов

Николай Маринов

Тогава министърът му казал, че е разговарял с фирма, която скоро ще му изпрати оферта. Когато се върнал в кабинета си, наистина заварил такава оферта, пратена му от фирма “Милки Груп Био”. Млякото, което те му предлагали, било с произход от Унгария, с масленост, която не отговаряла на изискванията - 3,5%, докато “Ел Би Булгарикум” работели с минимум 3,6%.

Цената била 1,45 лв. на литър, докато държавната фирма плащала на стопаните от Видинско, чието мляко изкупувала, между 1,15 и 1,30 лв. за литър. В офертата се предлагало и сухо мляко, с което по неговите думи компанията изобщо не работела.

Маринов заяви, че отказал офертата и затова според него

се появил последващ натиск от страна на ДКК

Той се изразявал в непрекъснатото искане в рамките на деня на отчети за наемите, които се плащат за собствената търговска мрежа, която Маринов започнал усилено да открива веднага след назначаването си. Искали се и справки колко ток се плаща в тези обекти и какви заплати.

Като пример той посочи, че от ДКК му наредили да назначи 70-годишен оперативен директор на производствената база в “Малашевци” със заплата 6000 лева. Човекът, чието име Маринов не пожела да каже, имал обаче граждански договори и с 3 частни мандри.

Обвинението, че имало залежала продукция, според Маринов било чиста глупост. “С приказките си за плесенясал кашкавал тези хора наистина искат да фалират “Ел Би Булгарикум”, заяви той.

Колкото до закупуването на автомобили за 1 млн. с голяма надценка, той обясни, че бюджетът бил определен от предходното ръководство на държавния млекопроизводител. Той бил утвърден от ръководството на ДКК, но с уточнението, че с тези пари трябва да се купят 3 автомобила. Маринов обаче взел със същите пари 5 автомобила, което той изтъкна като пример за добро изразходване на държавни средства.

Той заключи, че в крайна сметка фирмата усилено се тласка към фалит и вероятно към последваща приватизация.

Министър Никола Стоянов: Не съм предлагал смяна на доставки, Маринов се обади да спра проверка срещу него

Не съм оказвал натиск на шефа на “Ел Би Булгарикум” Николай Маринов да купува мляко от чужбина, виждал съм го само веднъж, заяви служебният министър на икономиката Никола Стоянов.

Той разказа, че Маринов му споделил, че всъщност председателят на Съвета на директорите на “Ел Би Булгарикум” Невена Петрова му е оказвала натиск. Петрова обаче е отстранена заедно с Маринов от поста си.

“Аз ви съветвам да видите документите, а не да вярвате на всичко което чуете. Там пише за колко пари, от коя фирма, кога е регистрирана. Всичко си го пише черно на бяло”, каза министърът в предаването “Лице в лице” по bTV. Никола Стоянов

Никола Стоянов

Стоянов обясни, че малко след като е назначен новият съвет на директорите на “Ел Би Булгарикум” начело с Петрова и Маринов, са се появили сигнали за качеството на млякото, което било доставяно от чужбина.

“През декември е внасяно унгарско мляко, дори има сигнали, че са плащали авансово парите

Получих информация от служители във Видин, които работят там от 40-50 години. Те твърдят, че млякото е с много занижено качество”, каза министър Стоянов. Затова Държавната консолидационна компания (ДКК) наредила проверка.

Когато попитал бившия вече изпълнителен директор на държавната фирма за сигналите, които пристигали срещу него, Маринов го помолил проверката да бъде прекратена “След като започна проверката, той ми се обади и ме помоли да я спра с мотива, че започнал съвсем скоро работа. Явно е знаел до какво ще доведе тя и затова реши, че ще става медиен герой”, каза Стоянов. И добави, че Маринов възпрепятствал работата по проверката, като не предоставял необходимите документи.

На въпрос дали той самият има съмнения за качеството на продуктите, министърът отговори, че нямал само съмнения, със сигурност знаел, че то не отговаряло на стандартите. За 5-6 дни продуктите губели трайност, имало и снимки на плесенясал кашкавал.

Освен обвинението, че Маринов купувал мляко на завишени цени, има и съмнения, че е взел и автомобили по-скъпо, при това от неоторизиран вносител.

Според Стоянов още на първото заседание на Съвета на директорите с току-що назначените Маринов и Петрова било взето решение да се купят коли на цени с 20% по-скъпи от тези, които предлагал официалният вносител на същата марка. Колите обаче били купени от фирма с минимален оборот.