Координационно звено към МС вече работи и ще бори спекулата у нас, днес в един часа ще бъдат обявени повече подробности. Това обяви в ефира на Нова тв Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Той и Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика коментираха цените на стоките в България и възможностите за регулиране на нелоялните практики.
"Някъде ма недостиг на нормативна уредба, липса на мерки. Всичко това трябва правно и юридически да се установи, за да се предприемат най-правилнитестъпки", посочи той. И посочи, че подобни проблеми с нелоялната конкуренция е имало и в Германия, и Испания, но корпоративните сдружения са се преборили с големите супермаркети.
Според Иванов думата "спекула" я няма в търговския речник и се отнасяла за едни времена в други държави. "На практика имаме злоупотреба с търговско положение, т.е. отиваме към свръх печалба или свръх рентабилност. Винаги има такава злоупотреба, въпросът е в какви размери", смята той. Според него сега се говори за прекомерен размер на рентабилността, която се извлича в следствие на някакво изкривяване на пазара. И призна, че в момента в България има такова и се търси комплексно решаване на проблема. "Има и неефективни практики. Имаме и проблеми, свързани със структурата на търговията, с прилагането на недобри производствени практики. Принадената стойност не е на нивата, на които може да бъде. Аграрният сектор по една или друга причина през годините е бил подценяван, а има широк потенциал", изреди шефът на държавната комисия.
Богданов пък смята, че в България все още цените като цяло все още са по-евтини от средните в ЕС, разликата е само при млечните продукти и яйцата. "Последната година поскъпнаха по-бързо, при някои храни последните 2 месеца имам спад на борсовите цени на някои суровини", посочи той. Според него КЗК трябва да каже е ли това резултат от нелоялна практика, има ли картел и др. Той посочи, че цяла година се анализирал пазара на олио и брашно, а информация по въпроса няма. Може би трябва да се действа по-бързо, смята икономистът.
Иванов посочи, че затова преди 2 седмици са предприети мерки, така че да има координиран контрол. "Там, където има недостиг на нормативна уредба, трябва да се установи какъв е. В тоя ценови марш не е само злоупотребата с търговско положение, има и структурни проблеми, свързани с начина на предлагане на нашите земеделски производители. Аграрният сектор е разпокъсан, дребен слаб. Най-добрият начин за борба с едрия търговски капитал са кооперативни структури", посочи той. И настоя, че скоростните мерки за борба с проблема са повече контрол и повече прозрачност.