"Търговията в действителност е основната причина за по-дълбокото ангажиране на Китай в инициативата „Един пояс, един път“ . Търговията е и основен двигател за глобалното развитие на китайската икономика през последните 30 години. Но чистата търговия е просто основата, на която по-нататъшното икономическо и финансово сътрудничество успява да стъпи“, казва Джеръми Стивънс, икономист на Standard Bank Group Asia. В ексклузивно интервю за Китайската медийна група международният икономист направи анализ на инициативата и какво носи тя на света, съобщи Радио Китай.
„Един пояс, един път“ е механизъм за сътрудничество, който е много по-ефикасен от просто даване на заеми. „Това проправя пътя на хиляди китайски фирми да установят бизнес операции в почти всички сектори в страните участнички в инициативата. И много ясно забелязваме, че напоследък това са не само големите държавни компании, а все повече частни компании се превръщат в движещата сила в глобалното участие на Китай, преструктурирайки глобалните търговски и инвестиционни курсове.“
„Много африкански градове са напълно неузнаваеми в сравнение с това, което бяха само преди пет, шест, седем години. До голяма степен това е резултат от развитието на китайската търговия, китайските инвестиции и китайските заеми.“
Големите инфраструктурни проекти по „Един пояс, един път“ създават солидна основа и подпомагат развитието на останалите бизнес процеси. Магистралите, железопътните линии, енергийните проекти и редица други големи постижения на инициативата водят не само до по-лесен и бърз оборот на търговията, но и до подобрения в градската среда, цялостен социално-икономически подем и по-устойчиви перспективи за бъдещето.