Китайски компании, които имат бизнес връзки със Silicon Valley Bank (SVB), обявиха, че до момента драматичният фалит на американската банка има ограничено въздействие върху тях, но някои анализатори предупреждават за рисковете, породени от колапса за световните финансови пазари, съобщи Радио Китай.

Фалитът на банката показа проблематичната парична и финансова политика на правителството на САЩ и може да предизвика ефекта на доминото и да има отрицателно въздействие върху финансовите пазари по целия света, отбелязват анализатори.

Светът стана свидетел на бързия колапс на 16-ата по големина банка в САЩ миналия петък, когато тя бе затворена, а депозитите – замразени, от американските регулатори по време на разиграла се в рамките на 48 часа низходяща спирала. Кредиторът SVB, ориентиран основно към стартъп компании, обяви изненадващо в сряда, че трябва да събере 2,25 милиарда долара, за да подкрепи баланса си, което накара вложителите да започнат да теглят парите си на фона на опасения за състоянието на банката.

SPD Silicon Valley Bank (SSVB), съвместна компания между шанхайската Пудунска банка за развитие (Shanghai Pudong Development Bank Co) и SVB, обяви спешно в събота, че е независимо юридическо лице, регистрирано в Китай, със стандартна структура на корпоративно управление и независим баланс. „Като първата банка, кредитираща технологични и иновативни стартъпи в Китай, SSVB е ангажирана в обслужване на китайските предприемачи и работи нормално в съответствие с местните закони и разпоредби“, гласи изявление на уебсайта на компанията.

По-рано SSVB обяви, че е фокусирана върху обслужването на ориентирани към иновации китайски фирми и инвеститори главно в осем сектора, включително здравеопазване, интелигентно производство, разработка и производство на чипове и финтех. Към второто тримесечие на 2022 г. банката е имала над 3000 корпоративни клиенти, от които 31 са регистрирани в Китай или в чужбина, съобщи местният новинарски сайт 21jingji.com.

Everest Medicines, биофармацевтична компания от провинция Джъдзян, която е фокусирана върху разработването, производството и комерсиализацията на иновативни лекарства и ваксини, заяви в неделя, че колапсът на SVB има ограничено въздействие върху бизнеса ѝ, подчертавайки, че депозитите на компанията в банката са много по-ниски от 1 процент от общия ѝ паричен обем. Фирмата обяви, че се очаква да получи по-голямата част от своите депозити в SVB чрез застраховката на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите на САЩ (FDIC) и други канали. Според изявление в акаунта на компанията в WeChat, необезпечените ѝ депозити са около 1 милион долара и тя няма средства в други американски банки.

Колапсът на SVB се разглежда като най-големият фалит на американска банка след финансовата криза през 2008 г., чиито последици започват да се разпространяват по целия свят, тъй като тя поддържа връзки с технологични стартъпи и рисков капитал по света през последните 40 години.

„Фалитът на SVB показва, че паричната политика на САЩ е пълен провал. По-бързото от очакваното затягане на Федералния резерв създаде смут в световната финансова система и в крайна сметка навреди на собствената ѝ банкова система“, казва Ли Юн, заместник-председател на Експертния комитет на Китайската асоциация за международна търговия.

SVB отбеляза масов приток на депозити през 2021 г. на фона на прекалена разхлабената парична политика в САЩ. Тъй като не можа да разшири кредитния си бизнес достатъчно бързо, за да генерира приходи, банката инвестира в дългосрочни ипотечни ценни книжа с продължителност над 10 години, със среднопретеглена доходност от 1,56 процента. Въпреки това, стойността на тези ценни книжа се срина, заедно с повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв, което доведе до прибързано изтегляне на парите от вложители.

Ли Юн предупреждава, че много американски банки, особено малки и средни кредитори, са в същата ситуация като SVB, която, с която ако Вашингтон не се справи по подходящ начин, може да предизвика системни рискове и да има ефект на доминото по целия свят.

Британското финансово министерство и „Банк ъф Ингланд“ работят за минимизиране на смущенията, които биха могли да възникнат от колапса на британския клон на SVB, предаде „Ройтерс“. Освен това израелски фондове за рисков капитал проведоха спешни дискусии в събота, за да формулират мерки за подпомагане на местни стартъпи, които не могат да теглят пари от банковите си сметки, според съобщения в медиите.

„Засиленото регулиране на интернет икономиката от страна на китайските власти през последните години, особено политиките, които ограничиха монополите и безразборното разширяване на капитала, направиха китайските стартъпи доста по-имунизирани срещу колапса на SVB“, казва Дун Сяопън от Института за финансови изследвания „Чунян“ към Китайския народен университет. „Кризата на SVB предлага на други страни урок, че не трябва да разчитат твърде много на финансовата система на САЩ, която има вратички, и вместо това трябва да поддържат независима финансова и технологична политика“, каза той.