Целта е да се спаси техиндустрията на Острова
Само за 1 паунд Банк ъв Ингланд и британските власти договориха продажбата на подразделението на фалиралата американска банка Silicon Valley Bank (SVB) на британската HSBC. Целта е да бъдат защитени депозитите на местните фирми, съобщиха западни агенции.
Продажбата се наложи, след като Федералната корпорация за застраховане на депозитите в САЩ (FDIC) затвори банката в петък. В опит да избегне мащабна финансова криза FDIC незабавно пое контрола върху активите ѝ, възлизащи на $ 209 млрд., и депозитите на стойност $ 175,4 млрд.
Драматичният фалит на SVB, която работеше основно с технологични стартъпи, е най-големият банков срив в САЩ от финансовата криза през 2008 г. Властите на Острова също взеха мерки, тъй като мащабното икономическо сътресение можеше да окаже значително влияние върху британските технологични компании предвид значимостта на кредитора за някои клиенти. Над 250 ръководители на британски техфирми предупредиха, че
фалитът представлява “екзистенциална заплаха”
за сектора.
Продажбата на подразделението предвижда базираната в Лондон HSBC, която разполага с активи от $ 2,9 трилиона, да придобие фалиралита SVB. С това се сложи край на водените през уикенда трескави преговори между правителството, регулаторите и бъдещите купувачи. От Банк ъв Ингланд увериха, че британската банкова система остава сигурна, стабилна и добре капитализирана, като подчертаха, че придобиването няма да се отрази материално на останалите финансови институции на Острова.
“HSBC е най-голямата банка в Европа и британските клиенти на SVB трябва да са уверени в силата, сигурността и безопасността, които им носи придобиването”, заяви финансовият министър Джеръми Хънт. И допълни, че сделката
гарантира защитата на депозитите им
Още в неделя властите в САЩ също предприеха извънредни мерки, за да укрепят доверието в банковата си система. “Американците трябва да бъдат сигурни, че нашата банкова система е в безопасност”, увери президентът Джо Байдън. Регулаторите заявиха, че от понеделник клиентите на SVB вече имат достъп до депозитите си. Нещо повече - за да избегне разрастването на кризата, Федералният резерв обяви, че ще даде на банките достъп до спешни средства и ще им позволи да вземат заеми от него при кризисни ситуации.
До фалита на SVB се стигна заради повишените лихвени проценти. През последните години благодарение на технологичните стартъпи и криптопазара банката успяла дори да удвои капитала си. Инвестирала голяма част от тези средства в държавни ценни книжа и облигации. Повишаването на лихвите от Федералния резерв обаче намалило инвестициите в рисков капитал, а клиентите на SVB започнали да теглят средства от сметките си по-бързо от очакваното, за да покрият разходите си.
В същото време нарастващите лихвени проценти намалили и пазарната стойност на ценните книжа, в които банката е инвестирала.
Миналата седмица от SVB разкриха, че в условия на паричен недостиг са били принудени да продадат свои облигации със загуба от $ 1,8 млрд.