България и Камбоджа поеха ангажимент да засилят двустранното си икономическо и търговско сътрудничество, предаде АКП за БТА.

Министърът на търговията на Камбоджа Пан Сорасак и посланичката на България в Камбоджа Маринела Петкова, която скоро ще напусне поста, се срещнаха вчера в камбоджанското министерство. Двете страни изразиха готовност да ускорят процедурите по създаването на Междуправителствената комисия за икономическо сътрудничество въз основа на подписаното през 2019 г. двустранното споразумение за икономическо, техническо и научно сътрудничество. Те също така подчертаха значението на укрепването на регионалното сътрудничество между АСЕАН и ЕС.

Пан Сорасак оцени високо усилията на българското правителство за поддържане и укрепване на добрите традиционни отношения и за осигуряване на тясно сътрудничество, което да допринесе за социално-икономическото развитие на Камбоджа. Камбоджанският министър информира българската си гостенка за икономическата диверсификация на Камбоджа чрез сключване на двустранни, подрегионални, регионални и многостранни споразумения за свободна търговия, както и за реформите на законите, наредбите и институциите с цел подобряване на бизнес и инвестиционната среда в страната.

Посланик Маринела Петкова даде висока оценка на досегашното двустранно сътрудничество между Камбоджа и България, и изрази надежда, че двустранното и регионалното икономическо и търговско сътрудничество ще продължи да се задълбочава, като се насърчат българските инвеститори да проучат повече възможности за търговския и инвестиционния потенциал на Камбоджа главно в областта на селското стопанство и туризма.

Двустранната търговия между Камбоджа и България миналата година достигна 8,1 милиона щатски долара, което е със 78% повече от отчетените 4,54 милиона предходната година. Потенциалният износ от Камбоджа за България включва облекла, обувки, захар и тютюн, а потенциалният внос от България се състои от селскостопански торове, мед, стъкло и брашно, предаде БТА.