Все още няма доказателства за картел при цените на храните, показват предварителните анализи на Комисията за защита на конкуренцията. Тепърва започват да ги търсят,  съобщи Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество", по Нова тв.

За да се разбере за картел, някой от картела трябва "да изпее", да излезе отвътре и да разкаже. Първият, който докладва на комисията, е освободен от глоба изцяло, обясни Ангелов.

Според него в комисията все още няма документи и доказателства, а засега се разглеждат интервюта, давани по медиите.

Еднаквите цени на някои храни не доказва картел, а че може би вътре в асоциацията на производителите примерно си разменят чувствителна информация. Но от комисията трябва да го докажат.

Преди години КЗК забрани на петролните компании да си публикуват цените, за да не могат да ги следят и да следват едни и същи цени. Сега правитеството прави сайт, на който ще публикува цените. КЗК ще го забрани ли, не знам.

В олиото ми се струва, че има нещо проблемно, каза Георги Ангелов. Там КЗК вече 11 месеца разследва и все още няма резултат. Ако започне нещо да излиза, може би ще бъде първо там. Там има голям играч. Спомняме си как някой пусна слух, настана паника. Сега се търси кой го е направил.

За да се поддържат високи цените на яйцата, може производителите да се разберат да намалят производството или да задържат стока.

Газпром го правеше 2 години, преди да врътне кранчето. Дори бяха наказани от Европейската комисия за подобни практики, даде пример Ангелов.

Той обясни как в България беше доказан единствено картел за санирането, но  глобата е била нищожна - 400 хил.

В момента виждаме сливане и окрупняване в много сектори на икономиката. КЗК има правомощията да спира тези сливания, за да предотвратява монопола. Досега почти не ги е използвала, казва Ангелов.