Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) наложи имуществена санкция в размер на 165 238 лв. на „Енерджи Съплай“ ЕООД за извършена манипулация на пазара, съобщиха от енергийния регулатор.
Оттам съобщават, че това е ставало чрез разслояване на нареждания и издаване на лъжливи поръчки. Нарушението е извършено за периода 1.01.2021 - 31.03.2022 г. на пазарен сегмент „В рамките на деня“ на Българската независима енергийна борса.
Съгласно REMIT манипулация чрез разслояване и лъжливи поръчки е налице при „издаване на множество или големи нареждания за търговия в едната страна на дневника за нареждания, често далеч от най-високата оферта „купува“ и най-ниската оферта „продава“, с цел да бъде извършена търговия в другата страна на дневника за нареждания. След извършване на търговията, нарежданията се отменят без намерение да бъдат изпълнени — тази практика обикновено е известна като разслояване на поръчки и лъжливи поръчки“, обосновават се от КЕВР.
КЕВР заявяват, че дружеството „Енерджи Съплай“ е издало фиктивни нареждания за продажба, с което е постигнало краткосрочно намаление на цената на определени продукти единствено в своя изгода. По този начин то е създало впечатление сред останалите пазарни участници, че цената ще продължи да спада, което ги е подтикнало да продават на „Енерджи Съплай“ електроенергия на по-ниски цени от тези, на които биха търгували, ако не беше манипулативното поведение. След това необосновано краткосрочно намаляване на цената, дружеството е отменило своите нареждания за продажба и реално е осъществявало транзакции за покупка на постигнатите по-ниски цени, чрез което е реализирало необоснована печалба. Това поведение се определя като осъществяване по манипулативен начин на сделки за разслояване и лъжливи поръчки на пазарен сегмент „В рамките на деня“, се казва в съобщението на регулатора.
С приетото решение комисията наложи на дружеството незабавно да прекрати установеното нарушение.
От "Енерджи съплай" заявиха, че не са получили решението на КЕВР и са изненадани че се съобщава на медиите. На самия сайт то също не е публикувано.
Соня Кадиева, която е собственик на дружеството, каза, че отиват на съд с енергийния регулатор. "Няма как по друг начин да се защитим", реагира тя. Кадиева поясни, че сигналът е от румънски търговци до Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори (АСРЕ), тя пък го е изпратила на КЕВР. Румънците били свързани с български фирми, казва тя.
Според нея КЕВР не са отчели, че част от ордерите не са техни. Заключенията са направени на база на извадки от времето за търговия, което е продължило с часове. Ордерите не били фиктивни, а това че били свалени можело да е по причина на технически проблеми и спряна търговия на борсата, а след това да са отново качени. Други причини са, че може да е спирал токът, може да е сменян компютъра, от който се работи с друг.
Не се отчетен и обемът на търговия на "Енерджи съплай" и съпоставен с оборота на борсата, който е примерно 1 към 500 мегаватчаса, и дали може с такъв обем да се манипулира борсата.
"Решението е без мисъл, анализ и е върху грешна основа и се отчита дейност", реагира Кадиева.
Това е второто решение на регулатор за налагане на имуществени санкции на енергийни дружества за установена манипулация на пазара на едро на енергия в съответствие с чл. 5 от Регламент (ЕС) № 1227/2011. С решение от 25.11.2022 г. Комисията санкционира шест енергийни дружества, като им наложи имуществени санкции в общ размер 1 258 419 лв.
КЕВР оценява високо ролята и подкрепата на Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори (АСРЕ) в процеса на разследване, включително за предоставените разяснения, насоки и идеи относно тълкуването на разпоредбите на REMIT и за осъществените контакти в дух на сътрудничество.
Комисията продължава активно да работи и по други образувани производства за установяване на евентуални нарушения на забраната за манипулация на пазара на едро на енергия и търговия с вътрешна информация. Целта на КЕВР е ефективно да възпрепятства злоупотреби от участници на пазара, стремящи се да повишават изкуствено цените и да извличат неправомерни печалби. По този начин регулаторът гарантира правилното функциониране на свободния пазар на едро на енергия и формирането на справедливи пазарни цени на електрическата енергия и природен газ, в условията на прозрачност и интегритет на пазара на едро на енергия в България.