Приготвянето на вкусно рибно меню може да бъде много по-лесно, отколкото изглежда на пръв поглед, ако се спазват няколко прости правила:
Как да изберем риба и морски продукти?
Когато избирате риба, използвайте сетивата си - зрение, допир и обоняние. Когато купувате цяла риба, избирайте риби с лъскави люспи и с ярки, ясни очи. Когато купувате парчета от риба, търсете твърди на допир филета. Морските дарове не трябва да имат остра миризма. Температурата е от ключово значение за поддържане на качеството на рибата, така че тя трябва да бъде или върху лед на рибния щанд, или в добре охладена зона в супермаркета. Във ФАНТАСТИКО например качеството на рибата е от ключово значение. Затова в българската верига супермаркети имат съвременна транжорна, в която рибата се обработва и след това се доставя до обектите. Във ФАНТАСТИКО има 26 специални щанда за риба и рибни продукти.
Трябва ли задължително да купуваме охладена риба?
Когато купуваме месо, златният стандарт е „прясно парче месо“, но когато става въпрос за риба, понякога замразеното е по-добро. Вакуумно запечатаните филета, които са били бързо замразени веднага след улова на рибата запазват свежестта си много добре.
На щандовете в по-големите супермаркети ФАНТАСТИКО асортиментът от охладена риба достига до 40 вида. Във всички обекти се продават мариновани, замразени и пушени пакетирани рибни продукти и хайвери. От маринованите българският клиент най-често купува сельодка и шпроти, от замразените - скариди, хек и рулца от раци, а от пушените - сьомга и цели пушени риби, като скумрия и паламуд.
Как да приготвим рибата?
Равномерното приготвяне на рибата е от ключово значение. Затова ето няколко съвета:
- Филетата с различна дебелина няма да се сготвят равномерно за едно и също време, така че трябва да внимавате за по-тънките филета, които ще се сготвят много по-бързо.
- Един от най-добрите варианти за приготвяне на риба е в пергамент /във фолио или хартия/. Готвенето на рибата на пара запазва филетата сочни и в същото време добавя ароматен вкус.
- Ако печете рибата на фурна или на грил, може да проверите дали ястието ви е готово, като забиете нож в най-дебелата част на рибата – ако след няколко секунди върхът на ножа е топъл (не горещ), вашата риба трябва да е готова.
Най-често в рибното меню на българина присъстват сьомга, лаврак, ципура, пъстърва, сьомгова пъстърва и скумрия, казват от ФАНТАСТИКО на база на статистиката за продажбите. По различни причини морската храна не е толкова характерна за хранителните режими у нас, колкото в някои средиземноморски диети, например, но това се променя в последните години. „Рибата е естествен източник на омега-3 мастни киселини, които играят роля за здравето на мозъка. Данните до тук предполагат, че е важно включването на риба и морски продукти като елемент от цялостния здравословен хранителен модел, който да подпомага и поддържа добро менталното здраве още на ниво стил на хранене и да бъде превенция за евентуални проблеми с настроението“, казва психотерапевтът Детелина Стаменова.
Специалистът допълва обаче, че най-важният съвет, що се отнася до храненето, е да се опитваме да се храним заедно, за да създаваме спомени. „Изпробвайте различни вкусове, за да подхранвате любопитството в себе си и отстранете мобилните си телефони и телевизорите от времето за хранене, за да изпитвате по-голямо удоволствие от храната и да не преяждате“, казва Стаменова.
Събира ни вкусът към добрата храна!