Руската рубла падна в ранната днешна търговия до най-ниското си ниво спрямо долара и еврото от април 2022 г. под натиска на липсата на чужда валута в Русия и напускането на страната от западния бизнес, предаде Ройтерс.
Веднага след началото на инвазията в Украйна през февруари 2022 г. рублата се срина до 113 за долар, но след това се стабилизира и дори се покачи до около 50 за долар благодарение на наложения строг капиталов контрол и спиране на продажбите на валутни резерви, предаде БТА.
Но след като Западът наложи таван на продажбите на руски петрол, основното перо, вливащо свежи пари в бюджета, рублата постепенно загуби от стойността си и от 60 рубли за долар падна до ниво от около 80 за долар в рамките на три месеца.
Днес руската валута загуби още 1,1 на сто спрямо американските пари до 82,28 рубли за долар, спадна с 1 на сто до 90,06 спрямо еврото и се понижи с 1,4 на сто до 11,96 рубли за един юан. Според търговци руската валута е под натиск от комбинация от фактори, сред които продажбите на западни активи на местни инвеститори, което повишава търсенето на долари, както и ниските цени на петрола през март. Трансферът на 1,21 милиарда долара на "Шел" (Shell) за дела му в газовия проект "Сахалин 2" в Далечния изток също е повлиял сериозно на цената на рублата.
Очакванията на валутните търговци обаче е рублата скоро да обърне посоката и поскъпне спрямо долара, подкрепена от по-високите цени на петрола и от търсенето на рубли от руските компании, които трябва да плащат данъците си.
От началото на годината рублата е третата най-зле представяща се валута на световните пазари, изпреварвана в тази непрестижна класация само от египетската лира и аржентинското песо, сочат изчисления на Ройтерс.
Запитан защо рублата продължава да губи от стойността си финансовият министър Антон Силуанов заяви снощи по държавната телевизия, че "цените на енергоносителите започнаха да се покачват и това е сигнал, че към нашата страна ще потекат нови потоци чужда валута, а това ще заздрави позициите на рублата".