Подземните газохранилища в Европейския съюз (ЕС) са пълни средно на 55,98 процента към 11 април, показват данните на специализираната платформа Aggregated Gas Storage Inventory (AGSI). Българското газохранилище в Чирен е запълнено на 77,54 на сто. Според данни на "Европейски газов анализ" (European Gas Analytics) в Европа 62,10 от природния газ е LNG (втечнен природен газ). Данните на AGSI сочат, че по същото време миналата година газовите хранилища в ЕС са били пълни 27,26 процента, докато българското на 16,11 на сто.

В ЕС най-запълнени към момента са хранилищата в Португалия и Швеция - съответно на 95,51 и 95,24 процента. Най-малко газ има в газохранилищата във Франция и Белгия - 28,43 и 39,09 на сто.

Според изискванията на нормативната уредба в България топлофикационните дружества в страната трябва да осигуряват подаването на топлинна енергия към клиентите си в периода от 1 октомври до 30 април. Това обаче не означава, че парното се пуска и спира автоматично на тези дати. Настоящият отоплителен сезон 2022/23 година започна около 9-10 ноември 2022 г. за повечето топлофикационни дружества в страната. В Европа отоплителният сезон в Европа започна на 14 ноември 2022 г.

БТА припомня, че изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева каза, че в момента работна група обсъжда механизъм за компенсиране на търговците, които са нагнетили газ в Чирен. "Булгаргаз" има около 300 млн. куб. метра там. За да може да се постигне оптимална цена, през следващия зимен период е важно да се намери механизъм за компенсация на скъпия газ. Този газ ще остане през лятото в Чирен, защото хранилището е пълно на 77 процента. Затова целта е компенсацията да позволи цената през следващия отоплителен сезон да бъде конкурентна. "Чирен трябва да си влезе в ролята, в която винаги е бил. Лятото ние нагнетяваме на ниски цени и газа в Чирен винаги сме го използвали да потиска високите цени през зимния период", добави Златева.

Освен това на 5 април в Чирен бе подписан договор за разширението на капацитета на подземното газово хранилище (ПГХ) "Чирен". Цялостният проект за разширяването му предвижда да се увеличи обемът на активния газ до 1 млрд. куб. метра, както и на дневния капацитет на добив до 10 млн. куб. метра. Нагнетяването трябва да се увеличи до 8 млн. куб. метра на ден. Ще бъдат изградени нови надземни и подземни съоръжения, включително нова компресорна станция, 10 нови високопродуктивни експлоатационни и 3 наблюдателни сондажа, както и газопровод Чирен - Бутан.