Последните две години живеем в предизборна ситуация, независимо че имахме едно редовно правителство. Поведението на партиите е като в постоянна предизборна кампания. От това страда цялата икономика, защото тази нестабилност изнервя всички и това е отгоре на всички останали външни проблеми, които имаме. Бюджетът е един от големите проблеми, но има много други секторни проблеми, които остават като че ли незабелязани".
Това заяви в предаването "Кой говори?" по Дарик радио главният икономист в Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков.
Старши икономистът на Института “Отворено общество” Георги Ангелов от своя страна опонира на Калоян Стайков. "Аз мисля, че малко нестабилност и повече динамика е по-добре, отколкото пълна стабилност и нищо да не се случва", посочи той.
По думите му последните две години са може би най-добрите за българската икономика в последните десетилетия. "В България казваме "нямаме стабилно правителство и затова нищо не се случва", ами всъщност - случва се. Това е интересно - че нямаме правителство, но икономиката през 2021 г. и 2022 г. се справя добре, дори отлично. От гледна точка на бизнеса едва ли може да има оплакване, че нещо му пречи от страна на правителството", каза още Ангелов.
12 партии не са подали годишните си финансови отчети в Сметната палата
"В тези бурни времена е по-трудно да се маневрира - като в бурно море. Това не означава, че корабът ще спре, напротив - ако вятърът духа в правилната посока, може да се движи по-бързо. Има риск да се обърне, но ако се управлява добре, може да се движи по-бързо в трудна среда, отколкото в лесна", коментира още икономистът.
Калоян Стайков посочи, че бизнесът работи, но в нестабилни условия той не инвестира, държавата не инвестира. По думите му времето за реформи никога не идва.
Георги Ангелов допълни, че тъй като ситуацията е доста динамична, не би трябвало нищо да приемаме на доверие. Според него пълен мандат едва ли ще има, тъй като все още сме във фазата, в която никой не иска да управлява, никой не иска пълни мандати.
"Може би ще има повече динамика, но това не означава, че ще се правят по-малко реформи. Тази динамика не е нещо негативно. Да се сменят министри и правителство не е нещо лошо и негативно само по себе си", каза още икономистът.
Според него първото нещо, с което трябва да се захванат в Народното събрание, е Шенген и Плана за възстановяване.